Castelul de la Zlatna a fost scos la licitație, urmă cu trei ani, pe site-ul Artmark cu un preţ de pornire de 295.000 euro, dar prețul de achizițiie a scăzut la aproximativ un sfert de milion de euro.

Hilton, lanțul hotelier de lux înființat în Statele Unite, mai are în România alte 10 unități de cazare, la București, Cluj, Sibiu, Iași, Oradea, Sighișoara.

„Vă dați seama ce va însemna această investiție pentru Zlatna? Locuri de muncă și un client serios și constant pentru toți micii producători din zonă. Pentru că nu mă îndoiesc că, pe masa clienților, Hilton va prefera să pună produse proaspete, gustoase, care să întregească prin savoare experiența oaspeților în zonă. Dacă mai văd în funcțiune și fabrica de prelucrare a cuprului pe care mi-o doresc pentru Zlatna, orașul e aranjat”, a declarat primarul Zlatnei, Silviu Ponoran.

Castelul a fost construit între 1936 şi 1939

Castelul a fost cumpărat în 2004 de la Consiliul Județean Alba cu aproximativ 400.000 de lei de un om de afaceri italian. A vrut să-l transforme în hotel, însă, ulterior, a renunțat la proiect și l-a pus în vânzare, după criza imobiliară din 2009 – 2010.

Proiectul prevedea amenajarea a 23 de apartamente cu restaurant și bucătărie la demisol. Castelul este așezat pe un teren de 8.800 de mp, are o suprafață construită de 1.358 mp şi 19 camere.

Castelul a devenit celebru în urma filmărilor la pelicula „Noi, cei din linia întâi”, film regizat de Sergiu Nicolaescu și în care au jucat Ion Besoiu, Colea Răutu, Valentin Uritescu și Ștefan Iordache.

Castelul a fost construit între 1936 și 1939 de către Ion Gigurtu, fiul Olgăi Gigurtu (fiica fratelui lui Nicolae Bălcescu și a nepoatei pictorului Theodor Aman), fost inginer român și om politic de extremă dreapta, pro-german.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Urmărește cel mai nou VIDEO

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.