Din suma totală, 180,3 milioane de euro sunt deja angajate, iar 10 milioane de euro rămân disponibile pentru eventuale angajamente viitoare.

Finanțarea este structurată ca un împrumut senior garantat și este împărțită în două componente: un „A Loan” de până la 122,8 milioane de euro, acordat direct de BERD din surse proprii, și un „B Loan” de 57,5 milioane de euro, provenit de la creditori comerciali.

Această finanțare face parte dintr-un club deal mai amplu, în valoare de 400,6 milioane de euro, susținut de mai mulți creditori.

Proiectul imobiliar Rivus va integra funcțiuni diverse – retail, spații culturale, birouri, zone de divertisment, servicii, parc și locuri de relaxare – și va presupune o investiție totală de aproximativ 500 de milioane de euro.

Cu o suprafață de retail de 145.000 mp, din care 120.000 mp alocați centrului comercial propriu-zis, va deveni cel mai mare mall din țară.

Complexul va găzdui peste 400 de magazine, numeroase premiere regionale și naționale, dar și peste 30 de restaurante-concept și cafenele.


Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.