Noile tarife se aplică locuinţelor din domeniul public şi privat al statului sau al unităţilor administrativ-teritoriale, precum şi locuinţelor de serviciu, de intervenţie şi căminelor pentru salariaţii companiilor, societăţilor naţionale şi regiilor autonome. Totodată, sunt vizate curţile şi grădinile aferente acestor suprafeţe locative, conform Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei.

„Această decizie era necesară, întrucât ultima actualizare a tarifului de bază lunar al chiriei a fost realizată în anul 2007. De exemplu, în prezent, chiria pentru o locuinţă cu o suprafaţă locuibilă de 50 mp este de 42 de lei, iar, după actualizarea tarifului, aceasta va fi de 101,08 lei”, a declarat ministrul dezvoltării, Cseke Attila.

Legislaţia în vigoare prevede că tariful de bază lunar al chiriei (lei/mp) trebuie ajustat anual, în funcţie de rata inflaţiei, iar termenul-limită pentru actualizare este 31 ianuarie. Această măsură vine să alinieze costurile de închiriere la realitatea economică actuală.

Concret, pentru un apartament cu trei camere şi o suprafaţă locuibilă de 80 mp, chiria va creşte de la 67,2 lei la 161,73 de lei. În cazul unui apartament cu patru camere şi 120 mp, noul tarif va fi de 242,6 lei, faţă de 100,8 lei cât este în prezent, a explicat ministrul.

Totuşi, această actualizare nu afectează locuinţele pentru tineri construite de ANL sau cele administrate de Regia Autonomă Administraţia Patrimoniului Protocolului de Stat. Pentru aceste categorii, chiria continuă să fie calculată conform legislaţiei modificate în 2018, precizează Ministerul Dezvoltării.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (1)
Avatar comentarii

Nerasist 02.04.2026, 22:46

Hai să scăpăm de locuințele de stat și scăpăm de 1000 de probleme legate de ele. Exista locuințe gratuite în vârf de munte, nu trebuie să ținem pe cineva care nu își permite să stea în alt loc.

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.