Clădirea Cinematografului Doina (Terra) din Bucureşti, care a fost subclasată, are statutul de monument istoric din grupa valorică B, care se păstrează pentru faţada principală a clădirii, situată pe Strada Doamnei.
Alte două ordine ale ministrului Culturii, publicate pe 1 august în Monitorul Oficial, prevăd clasarea în Lista monumentelor istorice, la grupa valorică B, a Bisericii „Sf. Arhangheli Mihail şi Gavril”, din Chilia Veche, judeţul Tulcea, respectiv, a imobilelor din Piaţa Libertăţii şi Strada Republicii, din municipiul Salonta, judeţul Bihor.

Imobilele clasate în Lista monumentelor istorice la categoria A sunt considerate de interes naţional, intervenţiile asupra acestora necesitând avizul Ministerului Culturii, în timp ce cele din categoria B sunt considerate de interes local, intervenţiile asupra lor fiind avizate de direcţiile de cultură judeţene sau cea a municipiului Bucureşti, din subordinea ministerului.
În scopul protejării monumentelor istorice, conform Legii nr. 422/2001, republicată în 2004, s-a întocmit Lista monumentelor istorice care se actualizează la fiecare cinci ani.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.