”Nu-mi pare rău că Simona a pierdut în fața marii Serena. Este un rezultat mare, oricum, că a ajuns să joace finala din sferturi cu Williams”, a spus jurnalistul, pasionat de tenis și jucător în timpul liber.

”Îmi pare rău că nu a încercat să câștige, a spus CTP, care a evidențiat cauzele care au dus la o înfrângere clară. Două erau elementele cruciale înainte de meci: serviciul Simonei și, apoi, încercarea ei de a lua inițiativa, de a ataca, de a da lovitura decisivă înaintea americancei”.

În opinia lui CTP, nu i-a reușit niciunul dintre elemente.

Serviciul nu i-a funcționat, iar pe al doilea, trimis moale și scurt, i-a permis Serenei să o execute necrutățător. De asemenea, i-a permis jocul de atac, care, chiar dacă vine cu multe greșeli neforțate, îi aduce Serenei mai multe lovituri câstigătoare.

Cristian Tudor Popescu:
CTP, despre greșelile Simonei Halep în meciul cu Serena Williams: „I-a permis să o execute necruțător”
Serena Williams, după victoria cu Simona. Foto: EPA

„Serena nu a fost imbatabilă, a avut și momente de slăbiciune și rigiditate. În special la mingile joase, când a flexat mai greu genunchii. În schimb, cum i-a săltat mingea Simona, lovitura a venit exploziv și necruțător, în special lovitura de dreapta.

Peste 700.000 de hectare de pădure din UE au ars în 2022. România, a doua cea mai afectată de incendii, după Spania
Recomandări

Dar, asta e! S-a aflat în fața celei mai mari jucătoare din toate timpurile. De aceea nu m-a întristat această victorie. Doar egret că nu a făcut mai mult.

Concluzia lui CTP:

Halep, care i-a permis adversarei să îi ia cinci break-uri, a condus cu 3-1 în setul al doilea, însă fostul lider WTA a revenit în partidă și a închis așteptatul duel în doar 81 de minute, cu un dublu 6-3.

Simona Halep va primi pentru participare un cec de 525.000 dolari şi 430 de puncte WTA. Românca a jucat finala la Melbourne în 2018, anul trecut a disputat o semifinală, iar acesta a fost al treilea sfert de finală, după cele din 2014 şi 2015.

În penultimul act, Serena Williams o va înfrunta pe japoneza Naomi Osaka, victorioasă în sferturi cu 6-2, 6-2 în faţa taiwanezei Su-Wei Hsieh.

Mărturisirea-șoc a unui bărbat de 45 de ani, operat de cancer la rinichi. Doctorul i-a spus direct: "Totul este generat de ceea ce ai făcut în trecut"
GSP.RO
A fost PRINSĂ în pădure! O prezentatoare de la noi şi-a spulberat căsnicia. Imaginile care au compromis-o
Lovitură pentru cei care vor să își cumpere locuință la anul. Cine va plăti zeci de mii de euro în plus față de până acum
Horoscop 19 august 2022. Capricornii au puterea de a lua cele mai bune decizii astăzi pentru a renunța la ceea ce îi împovărează inutil
BREAKING NEWS! Se anunță transferul anului în fotbal! Unde pleacă Cristiano Ronaldo
Paul Diaconescu, prins de Justiţiarul de Berceni. Vedeta de la Sunt celebru, scoate-mă de aici! voia să se întâlnească noaptea în parc cu o minoră
FANATIK.RO
Specialistul american care anunţă următoarea ţară invadată după ce Rusia a atacat Ucraina: "Sperăm că realizează necesitatea de a se pregăti de luptă"