Curs BNR 10 septembrie. Leul s-a apreciat în raport cu euro și cu dolarul american

Comentează

Banca Națională a României (BNR) a anunțat, joi, un curs de referință de 4,8573 lei/euro, în scădere față de cursul de miercuri, care a fost de 4,8590 lei/euro.

De asemenea, leul s-a apreciat și în raport cu dolarul american. Astfel, dolarul american a scăzut de la 4,1269 lei, miercuri la 4,1038 lei, joi.

În ceea ce privește raportul leu/franc elvețian, moneda națională a pierdut teren, de la valoarea de 4,5136 lei, miercuri, la 4,4972, joi.

Curs BNR de azi, 10 septembrie

ValutaSimbol10.09.202009.09.202008.09.202007.09.202004.09.2020
EuroEUR4.85734.85904.85454.85524.8492
Dolarul SUAUSD4.10384.12694.11364.10334.0915
Francul elvetianCHF4.51364.49724.47654.48994.4940
Lira sterlinaGBP5.34245.34375.37545.41425.4424
gramul de aurXAU256.9068255.8891253.9048254.3871255.1851
Dolarul australianAUD2.98412.98682.98512.98922.9837
Leva bulgareascaBGN2.48352.48432.48202.48242.4793
Dolarul canadianCAD3.11883.12063.12923.13113.1254
Coroana cehaCZK0.18280.18310.18300.18310.1835
Coroana danezaDKK0.65280.65300.65240.65250.6517
Lira egipteanaEGP0.26020.26170.26030.25960.2588
100 Forinti maghiari100HUF1.35731.35781.34621.34841.3486
100 Yeni japonezi100JPY3.86853.89173.86813.86303.8525
Leul moldovenescMDL0.24850.24780.24740.24690.2473
Coroana norvegianaNOK0.45470.45320.45780.45920.4602
Zlotul polonezPLN1.09041.09131.09241.08941.0893
Rubla rusescaRUB0.05440.05440.05390.05420.0545
Coroana suedezaSEK0.46920.46860.46780.46860.4680
Lira turceascaTRY0.54780.55200.54960.54990.5501
DSTXDR5.79895.81875.80815.80415.7936

Unde găsești cel mai bun curs BNR de azi, 10 septembrie 2020

Banca: EURO DOLAR
CumparareVanzareCumparareVanzare
AKCENTA4.83644.88014.06784.1070
Alpha Bank4.72504.99503.93164.2743
Banca Feroviara4.78904.93904.01754.1875
Banca Romaneasca4.80864.95864.04154.2215
Banca Transilvania4.79004.91004.00004.2000
BCR4.78604.93103.99904.1790
BRD SocGen4.78204.93204.02104.1900
CEC4.82004.90004.06004.1600
Credit Agricole4.81004.90004.06004.1500
Credit Europe4.83004.91004.05004.1700
First Bank (Piraeus)4.80004.91004.04004.1500
IdeaBank4.82004.88604.04804.1280
ING4.74644.94024.01324.1770
Intesa Sanpaolo Bank4.79064.91454.02624.1415
Libra Bank4.81504.94504.05504.2050
OTP Bank4.79004.93004.00504.1750
PatriaBank4.81504.89904.04254.1705
ProCreditBank4.79904.91554.03504.1675
Raiffeisen Bank4.79604.92014.03254.1725
UniCredit4.80004.92004.02764.1920

Sursa: banknews.ro

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
Urmărește cel mai nou VIDEO
ALTE ȘTIRI
Calendar ortodox octombrie 2025 - Imagine cu o batrana care tine in brate o icoană ce o înfăţişează pe Sf Parascheva, în timpul pelerinajului de la Iaşi
08:01
În 1888, focul a mistuit paraclisul, dar moaștele au rămas neatinse. În 2026, peste 175.000 de pelerini se închină la Iași. Cine a fost Sfânta Parascheva și ce tradiții poartă
Drone de război
07:54
Mesaj RO-Alert în nordul județului Tulcea privind o posibilă pătrundere a unor drone în spațiul aerian
MONDEN
Paula Chirila și Dan Giuvelic | sursa foto: PR
13 oct.
Paula Chirilă și-a făcut propria emisiune. Peste 100.000 de oameni s-au uitat la primele două episoade: „Cred că ăsta e secretul”
Parastas Tamara Buciuceanu
13 oct.
Actorul Mihai Constantin a făcut parastasul de 7 ani pentru Tamara Buciuceanu-Botez
POLITIC
Sorin Grindeanu a fost ales în noiembrie 2025 președinte „plin” al PSD, după 6 luni în care a fost interimar în urma demisiei lui Marcel Ciolacu. Foto: Cristian Otopeanu / Libertatea
13 oct.
Sorin Grindeanu a dat semnalul cu două zile înainte ca Luca Niculescu să depună lista miniștrilor în Parlament: „Dacă vom hotărî să intrăm la guvernare, vom avea o cerință”
 Ilie Bolojan conduce Guvernul din iunie 2025 și Partidul Național Liberal din iulie 2025, în calitate de președinte cu puteri depline. Foto: Hepta
13 oct.
PNL acceptă să susțină Guvernul Luca Niculescu 6 luni. Ilie Bolojan: „Vom fi în opoziție, dar în primele șase luni nu vom vota nicio moțiune de cenzură”
Ultimele știri
08:52
Mugur Mihăescu se apără după ce a fost atacat pentru discursul său din Parlament: „Ticăloșia celor care au încercat să mă portretizeze”
08:50
Primul proces privind sabotajul conductelor de gaz Nord Stream începe în Germania cu un ucrainean pe banca acuzaților
08:45
Cinci bărbați din Olt au furat 41 de televizoare direct din remorca unui TIR aflat în mers, pe o șosea din Mehedinți
08:30
Să conduci o electrică în România poate fi mai scump decât o termică. Diferența ajunge până la 6.000 de euro
TRENDING
06:59
Cine este Dan Neculăescu, diplomatul dorit de Nicușor Dan ca ministru de externe în Guvernul Niculescu
12 oct.
La ce folosesc, de fapt, sferele de beton de pe trotuarele orașelor. Rolul pe care puțini îl cunosc
13 oct.
Horoscop 14 octombrie 2026. Leii pot primi astăzi informații valoroase de la o persoană din anturajul apropiat
Păturata pe Crumpi
08:17
Mâncarea cu nume bizar care a cucerit România. Ce este „păturata pe crumpi” și de ce vin turiștii de la sute de kilometri pentru o porție
Fistic gata de recoltat. Imagine cu caracter ilustrativ. Sursă foto: Getty Images.
08:05
Fructul rezistent la 40 de grade Celsius și secetă extremă care înlocuiește vița-de-vie: producția aduce profituri mari
Un incident neobișnuit a adus haos la un hotel din Veneția, transformând un vis al oricărui hotelier – acela de a avea toate camerele ocupate – într-un adevărat coșmar.
13 oct.
Peste 3.500 de rezervări cu 25 de euro pe noapte, la un hotel cu 25 de camere din Veneția, după o posibilă fraudă online: „Turiștii sunt furioși”
Deficitul de fier ar putea fi cauza principală a lipsei de energie, avertizează specialiștii.
13 oct.
Te simți obosit chiar dacă dormi suficient? 5 sfaturi care te ajută să combați deficitul de fier
Ministrul Sanatatii  cere rectificare bugetara
13 oct.
Ministrul Sănătății avertizează: Fără rectificare bugetară în Sănătate, sistemul medical intră în blocaj în 2-3 săptămâni
Câtă apă se pune la orez
10 oct.
Câtă apă se pune la orez pentru a ieși pufos de fiecare dată
Borcan cu maioneză
13 oct.
Cum dregi un sos care s-a tăiat. Trucuri rapide de la bucătari
De ce se ia tensiunea la mâna stângă - Sursă foto: Shutterstock
13 oct.
De ce se ia tensiunea la mâna stângă
Cât timp se fierb cartofii pentru piure
11 oct.
Cât timp se fierb cartofii pentru un piure reușit
bagaj cu  7 kilograme de canabis descoperit de polițiști la vama Nadlac-12-octombrie
07:50
Un tânăr de 21 de ani, care venea din Spania în România, a fost reținut la vama Nădlac, după ce polițiștii au văzut ce avea în bagaj
pelerinaj-sfanta-parascheva-2026 (10)
Analiză
07:00
Cine sunt oamenii de la coada Sfintei Parascheva și ce îi aduce la Iași: „Avem nevoie să nu ne purtăm singuri poverile”
Parizer de porc tăiat felii
06:40
Parizer de porc pe etichetă, dar nu și la analizele de laborator: Cum a transformat o fabrică porcul în pui
Cristian Tudor Popescu este gazetar din 1990. Foto: Shutterstock
13 oct.
CTP intuiește ce ministere va primi PSD dacă va intra în Guvernul Luca Niculescu și nu crede în varianta alegerilor anticipate
Donald Trump a acuzat faptul că participarea SUA în NATO a fost tratată istoric ca „o stradă cu sens unic”. Foto: Getty Images
13 oct.
De câte războaie e nevoie ca să iei un Nobel pentru Pace?
Luca Niculescu, Nicolae Ciucă, Marcel Ciolacu Sursa foto Dumitru Angelescu, Agerpres
12 oct.
Pactul care a băgat România în criză. Luca Niculescu, pe urmele tandemului Nicu&Marcel
sistem-energie-curent-baterii
12 oct.
Eficiență sau Supraviețuire? Noua arhitectură energetică a României în fața riscurilor hibride și geopolitice
Ilie Bolojan și mai mulți lideri ai PNL
11 oct.
Noul PNL: Good Bye, USA și Deutschland Uber Alles?