„N-aș vrea să intru în detalii pentru că dosarul e pe rol. Dar erau astfel de dialoguri. M-a surprins și am rămas șocat de câte discuții au avut despre oameni. Mi-am dat seama că foarte puține discuții erau despre discuții și proiecte publice, ci cine e director la instituția X, cine la cealaltă. Din presă am descoperit și eu că au fost cumpărate 4 vapoare cu 100 de milioane de lei, în loc de 50 milioane, restul era parandărăt, așa cum spun procurorii DNA”, a declarat Cătălin Drulă, duminică, într-o emisiune la Digi24, potrivit G4media.

Fostul ministru al transporturilor a mai spus că DNA i-a cerut foarte multe documente despre mai multe instituții din subordine astfel că a format o echipă în minister care s-a ocupat de livrat toate documentele solicitate.

„DNA mi-a cerut foarte multe documente: Și la Metrou, și la altele la care au venit. Noi am avut o echipă care s-a ocupat de dat documente. (…)Cred că e nevoie de Ministerul Public, dar e nevoie și de șefii de instituții să dea un semn. Trebuie să vină și de sus în jos un semnal. Dacă semnalul dat de sus este „Gata cu combinațiile”, lucrurile merg mult mai bine”, a mai adăugat Drulă.

G4Media a publicat la îneceputul lunii iulie stenograme cu discuții înregistrate de procurorii DNA în biroul lui Cătălin Drulă, ministrul transporturilor, cu doi liberali în timp ce îi cereau acestuia să îi păstreze în funcții pe șefii Asociației Române de Salvare a Vieților Omenești pe Mare și Administrației Fluviale a Dunării de Jos Galați.

Este vorba de senatorul liberal George Stângă și de președintele Consiliului Județean Prahova, Iulian Dumitrescu, iar potrivit procurorilor discuția cu ministrul transporturilor ar fi avut loc la rugămintea liderului PNL Constanța, Bogdan Huțucă, dar și pentru ca senatorul Stângă să obțină conducerea PNL Galați.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.