Sectorul de Dunăre care traversează judeţul Olt se află până în data de 18 martie, ora 18.00, sub incidenţa uni avertizări cod portocaliu. Sunt preconizate creşteri de debite şi niveluri, cu depăşirea cotelor de apărare.

„Din datele transmise de Sistemul de Gospodărirea a Apelor Olt, în această dimineaţă, la ora 10.00, la mira port Corabia, cota era de 595 de cm, cu cinci centimetri sub cota de pericol, iar debitul era de 11810 mc/s, faţă de media multianuală a lunii martie de 6700 mc/s. În oraşul Corabia sunt inundate 45 de hectare de păşune şi 18 hectare de pădure, iar în comuna Gârcov sunt inundate 348 de hectare de păşune şi 284 de hectare de pădure. Toate suprafeţele inundate se află în albia majoră a Dunării (lunca Dunării)”, a precizat Alin Băsăşteanu, purtătorul de cuvânt al ISU Olt.

Dunărea, sub cod portocaliu în judeţul Olt! Sute de hectare de păşune şi pădure sunt inundate! GALERIE FOTOIcon photoVEZI GALERIA  FOTOPOZA 1 / 11

În fiecare zi, echipe formate din pompieri, poliţişti de frontieră, reprezentanţi ai SGA Olt şi şefi ai Serviciilor Voluntare pentru Situaţii de Urgenţă ale localităţilor riverane Dunării, se deplasează în teren pentru monitorizarea situaţiei.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.