Potrivit armatei, în timpul atacului Siriei asupra Israelului, cel puţin o rachetă a fost interceptată de sistemul antiaerian israelian şi două au căzut în regiuni pustii din platoul Golan, din care o parte a fost cucerită de Israel în 1967 şi apoi a fost anexată. Este o regiune strategică, patrulată de soldaţii săi şi se învecinează cu Libanul.

Atacurile efectuate, ca răspuns, asupra Siriei vin după tiruri similare lansate spre Liban şi Fâşia Gaza și marchează o escaladare fără precedent pe frontul israeliano-libanez din 2006. Joi, aproximativ treizeci de rachete au fost lansate din Liban spre Israel, rănind o persoană şi provocând pagube materiale.

Armata israeliană a spus că tirurile, nerevendicate, au fost „palestiniene”, şi cel mai probabil venite de la mişcarea islamistă Hamas, aflată la putere în Fâşia Gaza.

Israel a ripostat efectuând lovituri în Gaza şi în sudul Libanului.

Israelul şi Libanul sunt, din punct de vedere tehnic, într-o stare de război după diferite conflicte, iar linia de încetare a focului este controlată de Forţa Interimară a Naţiunilor Unite (UNIFIL), desfăşurată în sudul Libanului.

Pe partea siriană, Israelul şi-a intensificat recent raidurile care vizează în special poziţiile grupurilor pro-Iran, inamicul său numărul unu.

Foto: EPA

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.