Și e drăguț că din toată cariera politică a lui alde Tomac n-a rămas și nu va rămâne decât eticheta de om al lui Băsescu. Etichetă. Băsescu. Cam atât. Nivelul Valahiei: gheață la mal.
O, ce veste minunată! O să fie bine: se fac mari copiii educați în România educată a lui Iohannis.
O să fie bine pentru mafie, asta zic. La români, hoții, că sunt din energie sau transporturi nu contează, sunt socotiți „băieții deștepți”. N-au nici sicilienii, nici napoletanii, nici măcar calabrezii atâta respect pentru pungași.
Eh, bine măcar că suntem bine pe partea jovială a vieții. Căci diferența dintre a doua jumătate a secolului XX și prima jumătate a secolului XXI e diferența dintre Charles Aznavour și Abi Talent.
Și te mai uiți așa la intelectualii de mâna a paișpea, intelectualii vopsiți de la vlahii, atârnache care ar face orice doar să bugetărească fără muncă pe undeva, contorsioniștii limbilor în orice dindărăt le poate da și lor ceva, și înțelegi de unde a apărut expresia: prost cu diplomă. Prostia e îngemănată cu răutatea, n-ați uitat.
Bine măcar că avem primar în capitala Valahiei: alde Ciucu. Comasează Ciucu, comasează.
Dincolo de aspect, înțeleg guvernanții din cultură, din necesitatea dialogului, necesitatea pluralității de opinii, necesitatea echilibrului într-o democrație, cât înțelege Trump din macroeconomie. Nimicul cu strigături.
Și apoi, neavând ce să mai facă, militarizează societatea, pe burtă, târș, înainte marș, d-astea. Căci unde cultură nu mai e, nimic nu e, desigur cu excepția marșului.
România, ce drăguț. Cam cum putea să arate, totuși, o țară în care oamenii nu sunt în stare să se dea jos dintr-un autobuz fără să se dea cap în cap cu ăia de urcă? Cam cum, totuși?!
Să nu uităm de „turudoiânapoi”, preferatul vlahilor putini (fără ț!) de minte. Să o luăm pe partea academică, direct. Alma mater: Lasconi și Ciolacu erau ieșiți amândoi de la Ecologică. Și se vedea.
Și, desigur, moțul a fost, este și va fi guru Călin G (ura!, ura!). Liber ca păsărica văzduhului să-și poarte mesajele din desene animate oriunde pe pământ…
Dar unde mai găsește el indivizi educați ca în România Educată să pună așa botul la vrăjeală? Vrăjeala unui pitic roșu de grădină răsăriteană, harneala unui balivernagiu ferchezuit fără loc de muncă stabil, dar cu bodyguard la poarta vilei…
Eh, nu mai găsești. Au și curcile bulgarilor mai multă minte. Pe ai „noștri” (vorba vine) îi ține Dumnezeu, că doar nu s-or apuca acum, la vârsta a treia, de muncă.
Și nici nu mai intru în ecuația Nicușor, căci aici nu mai e nicio necunoscută. Pădurea e în toate cele ce sunt, în toate cele ce mâine vor râde ca proasta, ca prostul la soare, vorba aceea.
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/280_5b4f9cb633c26d66947906e09e25947e.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/280_29c811cac331383b5da663472eccc2c4.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/280_ab8889c88ca02721a5966d79b1090596.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/280_dba5a6ab44df0323b28f3b3fba5c5d7c.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/280_b92d9d54a9e38db9d57537f1507f4ad3.webp)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/280_404920804ca91c218c6179f4550b21cf.jpg)
:quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/276_07aff509a2568bed53c4190aeaecb2a5.png)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/206_d38d98a00ffd9f5e68bc99cc2485099d.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/278_db78c329f4a2586a9d024802acb2c4f0.webp)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/50_9652b78b50253d84242bc29f4afa1984.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/281_d349925b10067b61941cc3defe23877d.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/153_cfa2d1bd66665a7ffe3f5f2ff7fbe975.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/233_0af9f1682a45d435ebce52b114fcd30e.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/253_3fe1ba4217b9ca546623796db96c4503.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/197_0462b6431139aa112060050c7135d67d.webp)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/284_4560addc2de92a7d0d2361b332f07172.jpeg)
:quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/275_b80879934c3485e2076810075562aa6d.png)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/274_2946c0035a9d611f35c783df1e4a4fa9.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/274_7540ddee79b8724c91b4a7bcf016c557.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/288_cd4c42aa42eefa9d5d58b2a67ee375df.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/16_a5d94ef7b57e8fc2e1556564ef36e030.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/289_ecd223e72b36d1eba50c6af847935a44.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/206_ec295c40ca633b0280fa03672a078723.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/255_695c9767af1ec8f49bb88786694fa655.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/204_a8442942a8af8df1ff5e241692a78645.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/204_eda28009d6ce19add2ee59e853a72aac.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/dan-neculaescu-propunere-ministerul-apararii.jpeg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/eugen-tomac-sediu-usr-8-iunie-2026.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/anca-dinicu-si-fiul-ei.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/copiii-chefilor-in-semifinala-1.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/172_c4673b457b34865fd6b89acd4aaa7ddd.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/172_fb4ad0d92cb50c6de91a1bfcc49e15c7.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/179_555b2eec030c1505346473057ed36313.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/179_5fb7fbc6ac9b88bd11e5900ccf5376d0.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/whatsapp-image-2026-06-04-at-18-56-01-1-e1780589521974.jpeg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/dominic-fritz-ii-raspunde-lui-alfred-simonis-dupa-criticile-despre-vestimentatie--foto-facebook-d-f-1-e1781010087657.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/aeroport-marea-britanie.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/oi-imbracate-cu-camasa-de-zale-ca-sa-se-apere-de-lupi-solutia-gasita-de-un-fermier-din-austria--imagine-cu-caracter-ilustrativ--foto-profimedia-e1781015143267.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/sofer-tir-criza-de-hipoglicemie-foto-envato.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/romania-pierde-3-miliarde-euro-din-sistemul-medical-foto-libertatea-alexandra-manaila.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/capsuni-in-fiecare-zi.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/ulei-de-bergamota.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/cum-te-ajuta-zmeura-sa-slabesti.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/04/san-marino-obiective-turistice.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/05/ochelarii-de-soare-pe-cap.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/05/cum-arata-apartamentul-blocului-din-galati-devastat-de-caderea-dronei-rusesti--nicusor-dan-a-cerut-sa-intre-acolo-10.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/04/dorel-sandesc-ecmo-foto-hepta.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/drona-maritima-portul-constanta-inainte-de-explozie-5-iunie-2026-1.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/fum-la-metrou.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/nicusor-dan-constanta--foto-facebook--nicusor-dan-copy.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/bani-strans-roman-venit-mediu-pilon-2-pensii-contributie-18-ani-e1780565923968.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/06/nicusor-dan-constanta.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://static4.libertatea.ro/wp-content/uploads/2026/05/nicusor-dan-eugen-tomac-desemnat-prim-ministru-4-iunie-2026.jpg)
zorrozabal 04.06.2026, 08:55
Vad ca voua-nu v-a trecut frustrarea- ca de ce necunoscutul Calin Georgescu-candidat la prezidențiale-a câștigat primul tur cu promisiunea ca odata ajuns președinte, politica României va fi hotarâta la București și nu la Bruxelles și ca primul pas va fi stoparea ajutorului pentru razboiul Ucrainei!Pentru asta ne faceți in toate felurile pe toți românii,ca iata am fi mai proști nu ca bulgarii cei„grei de cap”,ba chiar ca curcile bulgarilor?!Bine bine,noi aștia suntem,poate ca chiar proști- ca am luat in serios minciuna aia sinistra cu„democrația”-dar CCR-cea „receptiva”la„sugestiile”unor anumite ambasade tutelare-de ce ne-a„salvat”-prin... anularea alegerilor și aruncarea la coș a...tuturor voturile și pe cele ale„filorușilor”și ale „idioților” și pe cele ale„europeniștilor”-cica profilactic,ca la pandemie-procesul electoral fiind „contaminat”!(de „antieuropenism”)?! Iar voi,voi aștia, care ne injurați ,cine sunteți voi?De unde veniți voi, ca sa va erijați in deținatori ai„caii juste”?!
BugetaruAmarat 04.06.2026, 17:38
Si ce dacă asa a ales poporu între Lascini si CG? Asa e democrația. Poporu votează după cât e de deștept/prost. Nu înlocuim votul corect, chiar si tâmpit (nu am votat cu niciunul in primul tur, nu-mi place niciunul nici acum), pentru ca ne vom trezi cu voturi asa cum ne chema partidul pana in 89. Deci, Andrei, mai bagă niște meditații la materia Democrație!
Kicker23 05.06.2026, 09:07
zorrozabal • 04.06.2026, 05:55
Vad ca voua-nu v-a trecut frustrarea- ca de ce necunoscutul Calin Georgescu-candidat la prezidențiale-a câștigat primul tur cu promisiunea ca odata ajuns președinte, politica României va fi hotarâta la București și nu la Bruxelles și ca primul pas va fi stoparea ajutorului pentru razboiul Ucrainei!Pentru asta ne faceți in toate felurile pe toți românii,ca iata am fi mai proști nu ca bulgarii cei„grei de cap”,ba chiar ca curcile bulgarilor?!Bine bine,noi aștia suntem,poate ca chiar proști- ca am luat in serios minciuna aia sinistra cu„democrația”-dar CCR-cea „receptiva”la„sugestiile”unor anumite ambasade tutelare-de ce ne-a„salvat”-prin... anularea alegerilor și aruncarea la coș a...tuturor voturile și pe cele ale„filorușilor”și ale „idioților” și pe cele ale„europeniștilor”-cica profilactic,ca la pandemie-procesul electoral fiind „contaminat”!(de „antieuropenism”)?! Iar voi,voi aștia, care ne injurați ,cine sunteți voi?De unde veniți voi, ca sa va erijați in deținatori ai„caii juste”?!
Aproape corect expozeul.O singura hiba are . Doi alergatori concureaza in aceeasi cursa , unul curat , cu alimentatie corecta,somn de 8 ore , fara baruri,tigari etc iar celalalt ,un ilustru necunoscut in domeniu,dar cu o mare doza de sustinatoare de efort si prafuri in sange,ajunge sa il invinga pe sportivul corect . Dar comisia de disciplina realizeaza ca cel care a castigat a folosit mijloace nesportive si il suspenda ba ii mai retrage si medalia. Comisia a procedat corect sau nu ?
Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.