Conferința a început la ora 13.30 și participă, alături de medicul militar, și Andrei Baciu, secretar de stat în Ministerul Sănătății, și Raed Arafat, șeful DSU.
Principalele declarații ale lui Valeriu Gheorghiță:
- Azi între orele 10.00 și 13.00 am avut o întâlnire în cadrul unui seminar cu colegii de la Centrul European de Prevenire al Bolilor. Seminarul a avut două părți. În partea teoretică și s-a discutat despre beneficiile vaccinări. În a doua parte a sesiunii au fost ateliere de lucru cu obiectivul de a construi planuri de acțiune la nivel local care să fie adaptate fiecărei comunități. Ne interesează cum identificăm barierele în comunitatea noastră, care sunt resursele pe care le avem și cum le putem folosi într-o manieră eficientă. O concluzie a întâlnirii este că nu avem o soluție perfectă, fiecare județ trebuie să adapteze mesajele și campania de vaccinare la specificul comunității.
- O să prezint câteva date despre vaccinarea copiilor din grupa 5-11 ani. Ieri a demarat activitatea. Sunt 231 de centre active, ieri au fost vaccinați 390 de copii, 11% din persoanele vaccinate cu prima doză din cursul zilei precedente au fost copii din grupa 5-11 ani. Din aceștia, 125 s-au prezentat direct la centrul de vaccinare fără programare. La acest moment în platformă mai sunt încă 3.435 de programări existente până la data de 16 februarie
- Următoarea tranșă de vaccin pediatric de la compania Pfizer urmează să fie recepționată pe 31 ianuarie, într-o cantitate de circa 216.000 de doze. În luna februarie vom primi și cealaltă tranșă alocată
- Privind evoluția campaniei de vaccinare la acest moment sunt peste 8 milioane de persoane care au fost vaccinate cu prima doză. În momentul acesta avem 50% din populație adultă care are cel puțin o doză de vaccin, practic am atins acest prag de vaccinare în populația adultă. Din populația totală rezidentă în România, rata de vaccinare se apropie de 41,8%.
- Legat de cabinetele de vaccinare pediatrice, la nivel național, acoperirea și accesul este îmbunătățit prin implicarea colegilor de medicină de familie care pot să solicite doze pediatrice pentru a iniția activitatea de vaccinare în cabinetele proprii.
- Rata de vaccinare la nivelul județelor și municipiului București este de aproape 67%, în București. Sunt șapte județe care au rată de vaccinare între 50-60%, acestea sunt: Cluj, Constanța, Sibiu, Ilfov, Tulcea, Brașov și Timiș. Sunt alte 24 de județe care au rata de vaccinare între 40-50% și zece județe care au între 30% și 40%.
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/192_c1ad7894790a44ecf1a26d841a7b6b2b.jpg)
Întrebare: Am colegi care au filmat la centrele de vaccinare de la sate și coordonatorii spun că este o problemă în privința vaccinării copiilor pentru că fie nu reușesc să facă fluxuri separate sau nu au personal. Știți despre această situație?
Valeriu Gheorghiță: Știu că nu trebuie să se întâmple această situație. Vaccinarea copiilor este un proces normal de vaccinare așa cum se întâmplă de ani de zile în cabinetele de medicină de familie. Nu este nevoie să avem un medic specialist pediatru. Procedura de vaccinare este cât se poate de clară. Dacă într-un cabinet de vaccinare destinat copiilor de peste 12 ani nu mai avem adresabilitate, eu cred că poate să fie împărțit programul de lucru astfel încât să se permită și vaccinarea copiilor. Trebuie să fie atenție sporită să nu se încurce flacoanele între ele.
Întrebare: Va fi nevoie de o doză patru?
Valeriu Gheorghiță: Este foarte important care vor fi rezultatele acestor studii. Dacă vom avea rezultate care confirmă o protecție față de infecție, adică să nu ne mai infectăm deloc cu varianta Omicron, atunci poate din punct de vedere teoretic s-ar justifica. Dacă vorbim de un vaccin care oferă același nivel de protecție pentru forme severe, din punctul nostru de vedere nu cred că vom avea beneficii și atunci la acest moment, repet, nu avem toate datele disponibile și să spunem că se justifică administrarea unei doze 4.
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/192_29e97c009a0c88ee7db3be3273b1378a.jpg)
Principalele declarații ale lui Andrei Baciu:
- Ne aflăm pe o pantă ascendentă a pandemiei, tot mai multe cazuri, dar cu o proporție scăzută a cazurilor severe. Este posibil ca și săptămâna viitoare să se continue trendul și trebuie să facem un efort pentru aceste săptămâni care se anunță a fi dificile.
Șeful DSU a prezentat situația epidemiologică la începutul ședinței.
Principalele declarații ale lui Raed Arafat
- Au fost înregistrate 31.683 de cazuri, rezultate din 100.952 de teste. Dintre cei din 71 de pacienți care au decedat, 57 au fost nevaccinați. Sunt raportate două decese anterior, iar numărul total din 24 de ore este de 69.
Autoritățile au anunțat joi, 27 ianuarie, 31.683 de cazuri de persoane infectate cu coronavirus, depistate în ultimele 24 de ore, după efectuarea a 100.952 de teste. De asemenea, au fost raportate 71 decese, dintre care două decese anterioare. La ATI sunt internate 731 de persoane, cu 39 mai mult decât în ziua anterioară
Medicul Valeriu Gheorghiță, coordonatorul campaniei de vaccinare anti-COVID, spune că se va ajunge în faza în care COVID-19 va deveni o boală endemică, în condițiile în care în această perioadă „probabil că mai mult de jumătate din populaţia lumii va trece prin infecţia cu SARS-CoV-2”, iar peste jumătate din populația lumii este vaccinată cu cel puțin o doză, relatează News.ro.
Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/281_55248e789613263229bd197bb42e2942.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/153_0b787ba1534d187f06590060328a5ea6.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/197_a935e89af7eed6c3628b59bca47955d9.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/206_171fc32804b9821d29b6845199758560.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/43_da2d2dea5ac8acd472555f11ad33410f.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/15_bf6eeb910c90bc6492cbbd932ad4ebfd.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/253_29a6b78559afc84e0894c7680de0b0d9.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/190_88adbc94bdbffc24e0201192f60f6c09.jpg)