Tânărul Fojică Mario-Alexandru, care era la momentul comiterii faptelor elev la Colegiul Militar din Craiova, a fost condamnat la 15 ani de închisoare de Tribunalul Dolj, însă avocaţii acestuia au făcut recurs după prima sentință.

La termenul în care avocatul criminalului a cerut schimbarea încadrării din omor calificat, în omor simplu, tânărul a spus în faţa judecătorilor că i-a atacat pe cei doi din plictiseală. Aceasta ar fi survenit din cauza unei tulburări de personalitate de care ar suferi autorul atacului.

Tânărul a mai susținut în fața judecătorilor și că a vrut doar să sperie victimele. Potrivit sursei citate, instanța a respins cererea de schimbare a încadrării juridice.

„E imoral. 15 ani e deja puțin. Nu a fost un om care s-a plictisit, asta e o porcărie”, a declarat Emanuel Bădică, victima atacului.

„Eu l-am privit de câteva ori în ochi. Aroganță mai mult. Și îngrijorare că va trebui să stea acolo pentru că el și-a pus masca să nu fie găsit. Nu este o părere de rău”, a mai spus și tatăl fetei care a murit în urma atacului.

Citeşte şi:

Ucigașul din Grădina Botanică din Craiova, condamnat la 15 ani de închisoare. Ce daune are de plătit

Doi tineri au fost înjunghiați în Grădina Botanică din Craiova. Fata a murit, iar băiatul e în stare foarte gravă, spun medicii

Declarația adolescentului care a înjughiat doi tineri în Grădina Botanică din Craiova, despre care avocatul său a spus „am rămas puțin blocați”

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (9)
Avatar comentarii

XhX13 05.09.2024, 20:44

Lider suprem?Nu ți-e rușine să te amesteci în viețile oamenilor fără să faci nimic?Tie ciudă ca nu mai faci bani?Dute zile în față nu mai chitaii pe aici.

Avatar comentarii

sormar 05.09.2024, 22:27

Dacă ar mai fi fost în vigoare pedeapsa capitală în România, cu siguranţă nu s-ar mai fi plictisit...

Avatar comentarii

unfake 06.09.2024, 00:41

Ttyy   •  09.03.2025, 10:28

Dumnezeu Le-a data viata si binecuvantarea de a se inmulti. Cine suntem noi sa controlam ce rase sa dispara? Eu cred ca sterilizarea in masa, ca politica, ca genocid, este un pacat.

Ia-le si pe alea roz. Cu apa.

Vezi toate comentariile (9)
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.