Un complet format din trei judecători de la instanţa supremă a luat decizia de a respinge cererea apărătorilor lui Mitrea de retrimitere la Direcţia Naţională Anticorupţie a dosarului în care actualul deputat PSD e acuzat de fapte de corupţie în legătură cu renovarea casei mamei sale. Decizia nu este definitivă putând fi contestată cu recurs, conform Mediafax.
Avocaţii lui Miron Mitrea doreau ca dosarul să fie retrimis la DNA considerând că procurorii nu ar fi respectat dispoziţiile impuse de instanţă la restituirea anterioară a dosarului.
Miron Mitrea este acuzat, alături de Irina Paula Jianu, fost inspector de stat şef adjunct la Inspectoratul de Stat în Construcţii (ISC), de fapte de corupţie în legătură cu renovarea casei mamei fostului ministru al Transporturilor. Nicolae Popescu, arhitect şef al Primăriei Voluntari la data faptelor, este judecat în acest dosar pentru fals material în înscrisuri oficiale şi favorizarea infractorului.
Cei trei inculpaţi au fost trimişi în judecată în 5 martie 2009, însă ÎCCJ a dispus ca dosarul să ajungă din nou la DNA din cauza unor vicii de procedură. În 26 aprilie 2012, procurorii DNA l-au anunţat pe Miron Mitrea că încep din nou urmărirea penală împotriva lui, iar dosarul a fost înregistrat la ÎCCJ în 25 octombrie 2013.
Avocaţii celor trei inculpaţi au invocat, în cererea din 10 ianuarie, mai multe excepţii, arătând că DNA nu ar fi respectat integral dispoziţiile judecătorilor ÎCCJ din decizia prin care s-a dispus retrimiterea cauzei la procurori pentru refacerea urmăririi penale, astfel că ar fi necesară o nouă restituire, pentru completarea directivelor anterioare ale instanţei.
În 25 octombrie, procurorii DNA l-au trimis în judecată pe Miron Mitrea, ministru al Lucrărilor Publice, Transporturilor şi Locuinţei în perioada 2000 – 2004, în prezent deputat PSD, pentru luare de mită, instigare la fals material în înscrisuri oficiale şi uz de fals, ultimele două infracţiuni în legătură directă cu infracţiunea de luare de mită.
Potrivit rechizitoriului procurorilor, în perioada 2001- 2002, Miron Mitrea, ministru al Lucrărilor Publice, Transporturilor şi Locuinţei la acea dată, a pretins şi primit de la Irina Paula Jianu foloase necuvenite în valoare de 520.000 de lei, reprezentând contravaloarea lucrărilor de construcţii, amenajare şi dotare care au fost executate de societăţile Conimpuls SA Bacău, Vertcon SA Bacău, Durimpuls SRL Bacău şi Regal Glass SRL Bacău la un imobil din Voluntari, judeţul Ilfov, proprietatea mamei lui Mitrea.
„Foloasele necuvenite au fost pretinse şi primite în schimbul numirii şi menţinerii Irinei Paula Jianu în funcţia de inspector şef adjunct şi inspector şef al ISC. La momentul numirii în funcţia publică Irina Paula Jianu avea calitatea de vicepreşedinte, respectiv acţionar la societăţile comerciale menţionate”, au scris procurorii în actul de sesizare a instanţei.
Mitrea, Jianu şi Nicolae Popescu au fost trimişi în judecată în 5 martie 2009, însă ICCJ a dispus ca dosarul să ajungă din nou la DNA, pentru refacerea actului de sesizare a instanţei.
În 31 ianuarie 2011, un complet de trei judecători al Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie a decis restituirea dosarului lui Miron Mitrea, atunci senator PSD, la DNA, apreciind că sunt anumite vicii de procedură şi că organele de urmărire penală i-au încălcat senatorului dreptul la apărare.
Decizia a fost contestată de DNA la Completul de cinci judecători al ICCJ, care a stabilit restituirea dosarului la DNA.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.