0-118853-barack.jpgHomosexualii care declară pubic că au altă orientare sexuală vor avea posibilitatea să se înroleze în armată. Preşedintele ales al SUA, Barack Obama va modifica o politică iniţiată de fosta administraţie Bill Clinton şi le va permite homosexualulor să se înroleze în armată.

Obama a declarat  frecvent  că se opune în principiu acestei politici, iar în vară a declarat pentru o revistă care se adresează comunităţii homosexuale că eliminarea acesteia poate fi realizată în mod „rezonabil”.

Administraţia Clinton a încercat fără succes să elimine discriminarea homosexualilor în armată şi a sfârşit prin a institui politica „nu întreba, nu spune”, prin care superiorilor  le era interzis să se intereseze de orientarea sexuală a subordonaţilor.

0-118859-g.jpg

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.