UPDATE 18.05: Organizația teroristă a revendicat atacul din mall-ul din Minnesota. „Autorul atacului cu armă albă din Minnesota de sâmbătă  era un soldat al Statului Islamic și a efectuat  efectuat operațiunea ca răspuns la apelurile ISIS ce  viza cetățenii țărilor care fac parte din coaliția cruciată antiteroristă”, a anunțat într-un comunicat agenția de știri pro-ISIS,  Amaq.

Atacatorul ”a făcut referiri la Allah”, a declarat Blair Anderson, șeful poliției din St. Cloud, un oraș situat la circa o sută de kilometri nord-vest de Minneapolis, unde faptele au avut loc în centrul comercial Crossroads Center.

”Am confirmat faptul că el a întrebat cel puțin o persoană dacă este de religie musulmană înainte de a o ataca”, a adăugat Anderson.

Agresorul a fost împușcat de către un polițist care nu era în timpul serviciului.

Potrivit lui Anderson, o anchetă este în curs de desfășurare. ”Nu pot spune acum dacă este vorba sau nu de un atac terorist, deoarece pur și simplu nu știm”, a afirmat șeful poliției din St. Cloud.

Mai mulți răniți au fost transportați la spital.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.