Anchetatorii au descoperit pe 22 martie, cu câteva ore înainte de atentatele comise la Bruxelles, un apartament închiriat la Jette — o comună de la periferia orașului—, sub un nume fals, de către Mohammed Bakkali, unul dintre cei care au avut în grijă logistica celulei jihadiste.

El este suspectat în prezent că a mai închiriat două locuințe, a explicat radio-televiziunea belgiană pe pagina sa de internet.
Potrivit RTBF, un vecin a indicat anchetatorilor că l-a recunoscut pe Najim Laachraoui, unul dintre teroriștii kamikaze de la aeroportul din Bruxelles, precum și pe o a treia persoană neidentificată.
Ancheta a dezvăluit că „mai multe mașini utilizate de teroriștii de la Paris staționează în apropierea acestei adrese”, a precizat RTBF, citată de Agerpres.
„Este cazul unui autoturism Seat folosit de membrii trupei de comando de la terase și de un Audi A6 închiriat de Salah Abdeslam, pentru a-i aduce pe cei trei teroriști din Ungaria”, a adăugat postul belgian.
Alte locuințe ale rețelei jihadiste conduse de Abdelhamid Abaaoud, belgianul de origine marocană considerat coordonatorul atentatelor din 13 noiembrie de la Paris și ucis cinci zile mai târziu într-un asalt al poliției în suburbia pariziană Saint-Denis, au fost identificate la Bruxelles, Charleroi și Auvelais (sud).
Potrivit RTBF, apartamentul din Jette „nu era cel mai folosit” și servea mai repede ca „o soluție de rezervă”.

La finalul lunii martie, autoritățile belgiene au arestat cinci persoane în legătură cu atentatele din Bruxelles. Printre acestea s-a numărat și „bărbatul cu pălărie” de pe aeroportul internațional Zaventem, adică cel de-al treilea membru al grupului care a comis la 22 martie dublul atentat de la aeroport. El a fost identificat drept Mohamed Abrini. Acesta le-ar fi declarat anchetatorilor că celula sa jihadistă intenționa să lovească din nou Franța în timpul campionatului european de fotbal ce va fi găzduit de această țară.

Citește și: “Teroristul cu pălărie” de pe aeroportul Zaventem, primele declarații. Mohamed Abrini: „Nu aș face rău nici măcar unei muște”

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.