Licitația va avea loc miercuri, 13 august 2025, la ora 15:00, la sediul CITR, iar prețul de pornire este de 16 milioane de euro.

„Platforma Titan Mașini Grele reprezintă un activ valoros, cu o amplasare excelentă și un potențial ridicat de reconversie – fie pentru investiții industriale sau logistice, fie pentru proiecte imobiliare sustenabile. Scopul nostru este o valorificare corectă a acestor active, care să răspundă atât intereselor creditorilor, cât și potențialului urbanistic și economic al zonei. Ne dorim un proces transparent, care să atragă investitori vizionari capabili să dezvolte și mai departe valoarea acestui amplasament strategic”, a declarat Dragoș Ghiță, Project Manager în cadrul CITR.

Ansamblul scos la licitație cuprinde un teren de 47.286 mp, hale industriale cu o suprafață totală de 34.870 mp, o clădire de birouri cu regim D+P+5E+terasă, având o suprafață utilă de 2.717 mp, precum și terenuri libere cu potențial de dezvoltare.

Amplasată în apropierea stației de metrou Costin Georgian, cu acces la Bulevardul Basarabia și legături bune cu transportul public, platforma beneficiază de o poziție strategică într-o zonă urbană aflată în plină dezvoltare.

În vecinătate se află magazinele Kaufland și Lidl, Parcul Sticlăriei, Parcul IOR, dar și numeroase ansambluri rezidențiale deja construite sau în curs de edificare.

Datorită poziționării și dotărilor existente, platforma se adresează atât dezvoltatorilor imobiliari interesați de reconversii urbane, cât și investitorilor din domeniul industrial și logistic, afirmă CITR.

Halele sunt echipate cu poduri rulante de mare capacitate, iar spațiile pot fi reconfigurate rapid pentru producție, depozitare sau închiriere comercială, fără a necesita investiții structurale semnificative.

Proprietatea face parte din fosta zonă industrială FAUR și a funcționat anterior sub denumirea IMUAB.

După privatizarea din anii 1990, Titan Mașini Grele a produs echipamente și componente industriale, în special pentru industria prelucrării cauciucului, jucând un rol important în economia industrială a Capitalei.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (3)
Avatar comentarii

Nerasist 25.07.2025, 00:13

Bucureștiul a pierdut 3 sferturi din zonele industriale. In prezent trăim deja pe importuri de multi ani. Eu cred că spațiul trebuie rezervat pentru industrie. Voi ce credeți?

Avatar comentarii

Nerasist 25.07.2025, 00:16

Aveți impresia că bucureștenii or să facă naveta in alte localități să muncească în fabrici, sau ăștia vor fi gulere albe prin birouri, iar muncitorii vor fi prin alte localități, prin garaje și depozite?

Avatar comentarii

Terbeadaniel 14.08.2025, 22:00

Deja se aude cine ar fi cumpărat, Lumea vorbește si ghici cine? Negoiță,si ce poate sa facă acolo decat vreun cartier rezidențial,ca de industrie nu mai avem nevoie

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.