Asistentul medical de la Spitalul de Neuropsihiatrie din Craiova, Florin Cazacu, a fost diagnosticat pe 6 iulie cu noul coronavirus, în timp ce se afla cu familia în concediu la mare. Soţia sa, şi ea asistent medical, dar şi cei doi copii au fost şi ei testaţi pozitiv, însă aceştia s-au izolat la domiciliu.

Florin Cazacu a fost internat la Spitalul de Boli Infecţioase din Constanţa, unde a stat pe secţia de Terapie Intensivă până pe data de 18 iulie, când s-a înregistrat decesul. Diagnosticul a fost de infecţie COVID-19, formă severă, notează Adevărul.

După deces, familia asistentului medical a fost din nou testată, iar singurul rămas pozitiv a fost fiul cel mare.

Mai mulţi colegi şi prieteni au scris mesaje pe reţelele de socializare.

„Aş fi vrut să nu fie adevãrat…De când a început nebunia „COVID” e prima oară când îl simt aproape…atât de aproape şi nemilos! Azi îl urăsc mai mult ca oricând. Azi ne-a luat un coleg, un om bun şi tânăr.. Drum lin, Florin Cazacu! Niciodată nu te vom uita! Acum cânţi şi râzi acolo, sus cu îngerii! Auzi, covide? Te urăsc!”, a scris Janeta Dobre, una dintre colege.

„Virusul există, e imprevizibil şi face victime, indiferent de vârstă, stare de sanatate si meserie”, au scris colegii săi de la Clinica 2 Psihiatrie a spitalului

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.