LA BUCUREŞTI-Vremea va fi călduroasă, caniculară în orele amiezii. Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla în general slab. Temperatura maximă va fi de 36…37 de grade, iar indicele temperatură – umezeală (ITU) va depăşi pragul critic de 80 al disconfortului termic. Temperatura minimă va fi de 20…21 de grade

JOI

LA BUCUREŞTI-Vremea se va menţine călduroasă, caniculară după-amiaza, când temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 36 de grade, iar indicele de confort termic va depăşi pragul critic de 80 al disconfortului termic. Cerul va fi mai mult senin, iar vântul va sufla slab şi moderat. Temperatura minimă se va situa în jurul valorii de 20 de grade.

ÎN ŢARĂ- Vremea se va menţine călduroasă, caniculară în orele amiezii în zonele de câmpie şi de podiş îndeosebi din sudul, estul şi centrul ţării, iar indicele temperatură-umezeală va depăşi pragul critic de 80 al disconfortului termic. Temperaturile maxime se vor situa, în general, între 31 şi 37 de grade. Cerul va fi variabil la senin, dar spre seară şi noaptea în Banat, Crişana, Maramureş, vestul şi nordul Transilvaniei, posibil şi în nordul Moldovei vor fi înnorări temporar accentuate, intensificări ale vântului cu aspect de vijelie, descărcări electrice, averse ce pot avea şi caracter torenţial şi pe arii restrânse căderi de grindină. Temperaturile minime vor fi cuprinse de la 11 grade în depresiunile Carpaţilor Orientali până la 25 de grade pe litoral.
 

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.