Pentru că Franța este în lockdown, Champs Elysées a fost mai mult pustiu. 15.000 de locuitori din Paris s-au înscris însă online să apese virtual butonul care a aprins ghirlandele luminoase. Au fost încurajați să își dea tag pe luminițe. Căsuțele plutitoare cu numele lor au umplut bulevardul, potrivit France24.

Anne Hidalgo, primarul Parisului: „Astăzi vreau să mă gândesc la viitor, la zilele ce vor veni, la aceste lumini frumoase, la acest semn. Deoarece sunt un semn al celebrării, al bucuriei de a trăi!

În anii trecuți mii de oameni participau la eveniment, însă din cauza pandemiei de anul acesta, străzile sunt goale.

Franţa a raportat, duminică, 13.157 de noi cazuri de infectare cu coronavirus şi 215 decese cauzate de COVID-19 în ultimele 24 de ore. În prezent, în Franţa sunt spitalizate 31.522 de persoane infectate. Numărul pacienţilor de la terapie intensivă a scăzut uşor, ajungând la 4.491.

Franţa va începe să ridice restricţiile pentru limitarea coronavirusului în săptămânile următoare, desfăşurând procesul în trei etape, pentru a evita o nouă explozie a pandemiei, a declarat duminică guvernul.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.