„Inculpații au introdus în România, au transportat, au depozitat și au deținut cantități însemnate de droguri de risc și de mare risc, în scopul comercializării în cadrul unui festival ce se desfăşoară în staţiunea Mamaia, judeţul Constanța, la data de 27.04.2023, la ore şi în locaţii diferite, fiind prinși în flagrant delict în timp ce comercializau astfel de substanţe”, au transmis autoritățile.

În total, DIICOT și Poliția Română au făcut patru percheziţii domiciliare, fiind găsite şi ridicate 300 de comprimate de ecstasy, 70 de comprimate 2 CB („pink cocaine”), 100 de grame de cocaină, 50 de grame de ketamină, 10 grame de haşiş şi 10 doze de metamfetamină. 

Procurorii DIICOT au dispus inițial reţinerea a 6 inculpați, cetăţeni străini, pentru trafic internațional de droguri şi deţinere fără drept de droguri de risc pentru consum propriu. În cursul aceleiași zile, pe 28 aprilie, Tribunalul Constanţa a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile.

droguri-mamaia-1Icon photoVEZI GALERIA  FOTOPOZA 1 / 8
Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.