Aeronava de luni transporta 174 de pasageri şi şapte membri ai echipajului. Aceasta a decolat din Los Angeles la ora locală 7.16 şi a aterizat pe Aeroportul Internaţional Denver la ora 10.10. Anvelopa a fost găsită în Los Angeles, a declarat United, fără a oferi detalii suplimentare.

Compania a declarat că a lansat o investigaţie privind incidentul. Nicio persoană nu a fost rănită, potrivit unui purtător de cuvânt al United Airlines.

Incidentul este similar cu cel care a implicat, în luna martie, tot o aeronavă Boeing aparţinând aceleiaşi companii, ceea ce a declanşat o anchetă a National Transportation Safety Board (NTSB) din SUA, autoritatea federală în materie de transporturi.

O serie de incidente

Aceeaşi companie a suferit un accident cu o aeronavă Boeing în luna martie. În mod similar, avionul a pierdut o roată la scurt timp după ce a decolat din San Francisco pentru un zbor spre Osaka, în Japonia. Avionul Boeing 777-200, cu 249 de persoane la bord, a trebuit să fie deviat către Aeroportul Internaţional din Los Angeles.

Nicio persoană nu a fost rănită, doar câteva vehicule din parcare au fost avariate. Incidentul a dus la deschiderea unei anchete de către departamentul federal de siguranţă a transporturilor.

Raport al Congresului SUA: De ce armata rusă a înregistrat pierderi semnificative și n-a fost capabilă să câștige războiul din Ucraina ANALIZĂ
Recomandări
Raport al Congresului SUA: De ce armata rusă a înregistrat pierderi semnificative și n-a fost capabilă să câștige războiul din Ucraina ANALIZĂ

În urma unei serii de incidente în care au fost implicate aeronave Boeing, şeful producătorului de avioane, Dave Calhoun, a apărut în faţa unei comisii speciale a Senatului SUA în luna iunie.

Acesta a fost convocat pentru a răspunde la întrebări care încă se pun cu privire la problemele de producţie întâmpinate de constructorul de avioane. Omul de afaceri a recunoscut „gravitatea” situaţiei din cadrul grupului.

FOTO: Hepta

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (1)

ecamnaspa 09.07.2024, 13:40

Dar cineva se sesizeaza ca Tarom va include in flota, 4 aeronave Boeing 737 MAX, fix modelul care a avut cele mai mari probleme in ultimii ani??? Sa inteleg ca vor sa bage mai repede firma in faliment????

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.