Primarul Simao Peixoto și-a confruntat adversarul, fostul consilier Erinei Da Silva, într-un meci organizat ca la carte, în ringul de MMA, un sport foarte popular în Brazila, cu arbitru și susținători în tribune.

Videoclipurile cu această confruntare neobişnuită s-au viralizat imediat pe reţelele de socializare. Cei doi s-au confruntat la bustul gol, cu mănuși de MMA. Primarul a ajuns la podea de două ori, însă a fost declarat câştigător la puncte, după cele trei runde ale meciului.

Epuizați, la finalul luptei, cei doi rivali s-au îmbrăţişat, într-un gest de sportivitate.

Un viceprimar a susţinut ulterior, într-un videoclip, că primarul şi fostul său consilier ar fi, de fapt, „prieteni” şi că provocările fostului consilier municipal au fost doar o „lovitură de marketing”.

Potrivit mass-media braziliene, primarul a declarat că a acceptat această confruntare pentru a promova sportul în oraşul său. Simao Peixoto s-a asigurat, de asemenea, că spectatorii au adus donaţii de alimente pentru a putea avea acces în sală. Potrivit primăriei, s-au strâns astfel cinci tone de alimente.

Nu a fost însă suficient pentru a reduce la tăcere criticii. Agenţia de supraveghere a sănătăţii din statul Amazonas a solicitat municipalităţii explicaţii pentru că a autorizat acest eveniment, în interior, cu spectatori care nu au purtat măşti. Primăria a dat asigurări însă că au fost respectate normele impuse în contextul pandemiei de coronavirus.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.