Soldatul a oferit detalii despre o bătălie cu „wagneriții” care a durat aproximativ 10 ore. „În tot acest timp, focul nu s-a oprit nici măcar un minut. Puștile de asalt AK-47 ale apărătorilor noștri au devenit atât de fierbinți de la lovituri încât au trebuit constant înlocuite”, explică Andri.
„Tactica” Wagner, spune ucraineanul, este să trimită un prim val care include în principal recruți adunați direct din închisorile rusești, care știu puțină tactică militară și sunt slab echipați.
Cei mai mulți speră doar că, dacă vor supraviețui contractului de șase luni, vor putea pleca acasă.
„Acest prim grup încearcă să ajungă aproape de noi, ca să sape tranșee pentru a-și păstra poziția”, spune Andri.
Urmează un alt grup, spune el, pentru a revendica încă 30 de metri. Numai când „primul val” este epuizat sau ucis, Wagner trimite luptători mai experimentați, adesea din flancuri, în efortul de a depăși pozițiile ucrainene.
„Wagneriții se cațără peste cadavrele camarazilor lor, călcând pe ele”
Andri spune că a face față atacului a fost o experiență înspăimântătoare și suprarealistă.
Mitraliera noastră trăgea încontinuu în ei. «Înnebunesc. Știu că i-am împușcat, dar, pur și simplu, nu cad. Atât sunt de mulți», spunea soldatul de pe poziție.
Andri, soldat ucrainean:
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/192_6180702535c74a84081a5193266576b5.jpg)
Andri compară bătălia cu un film cu zombi: „Wagneriții se cațără peste cadavrele camarazilor lor, călcând pe ele”.
„Este foarte probabil să primească droguri înainte de atacuri”, spune el, o afirmație pe care CNN nu a putut să o verifice în mod independent.
Chiar și după eliminarea primelor valuri, atacul a continuat, iar apărătorii ucraineni spun că au rămas fără gloanțe și s-au trezit înconjurați.
„Am tras până la ultimul glonț și am fost înconjurați. Am avut noroc că am rezistat până seara”
„Am tras până la ultimul glonț, am aruncat toate grenadele pe care le aveam. Devenisem neputincioși în această situație. Dar am avut noroc, inamicii s-a retras la sfârșitul zilei”, a adăugat soldatul ucrainean.
Relatarea lui Andri despre abordarea brutală a companiei militare Wagner se potrivește cu cea descrisă într-un raport al serviciilor secrete ucrainene obținut de CNN.
Cândva o organizație obscură a cărei existență era neconfirmată, grupul rus de mercenari Wagner, condus de oligarhul rus Evgheni Prigojin, a devenit vizibil anul trecut, când a început războiul din Ucraina. Luptătorii Wagner au fost implicați în cucerirea orașului Soledar, aflat la câțiva kilometri nord-est de Bahmut, și a zonelor din jurul acestuia.
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/192_6e2c8619b90fb18a66e1e681704d0388.jpg)
Raportul ucrainean, datat decembrie 2022, concluzionează că Wagner reprezintă o amenințare unică pentru Ucraina, pentru că „moartea a mii de soldați Wagner nu contează pentru societatea rusă”.
Interceptările telefonice obținute de o sursă de informații ucrainene și ascultate de CNN indică, de asemenea, o atitudine nemiloasă a luptătorilor Wagner pe câmpul de luptă. Într-una dintre întregistrări se aude un soldat vorbind despre un altul care a încercat să se predea ucrainenilor.
„Wagneriții l-au prins și l-au castrat”, spune soldatul. CNN nu a putut autentifica independent apelul, despre care se crede că a avut loc în luna noiembrie.Luptătorii Wagner răniți sunt adesea lăsați pe câmpul de luptă ore întregi, potrivit evaluării ucrainene: „Infanteria de asalt nu are voie să transporte răniții de pe câmpul de luptă singură, deoarece sarcina ei principală este să continue asaltul până când obiectivul este atins. Dacă atacul eșuează, retragerea este permisă doar noaptea”.
Raportul ucrainean spune că Wagner își desfășoară forțele în grupuri mobile de aproximativ 10-12 luptători. Folosesc grenade RPG, o armă care poată fi purtată pe umăr și care lansează rachete echipate cu un focos exploziv, dar și informațiile în timp real oferite de dronele de recunoaștere, „elementul-cheie”.Wagner este un antreprenor militar privat condus de oligarhul Evgheni Prigojin, 61 de ani, care a fost vizibil în prima linie, în ultimele săptămâni ale războiului declanșat de Moscova în Ucraina și mereu gata să-și revendice meritele pentru avansurile rusești.
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/192_09331ee147c20b9948d6a759a851a35c.jpg)
După ani în şir în care negase acest lucru, Prigojin a recunoscut, anul trecut, în septembrie, că a fondat compania militară privată Wagner în 2014. Mercenarii grupului au fost acuzaţi că servesc interesele regimului lui Vladimir Putin în numeroase zone de conflict, de la Siria până la Ucraina, Africa şi America de Sud.
Gruparea paramilitară este acuzată că a făcut turul închisorilor din Rusia pentru a recruta deținuți care să lupte pe frontul din Ucraina, în schimbul eliberării.
Pe 5 ianuarie, Prigojin a anunțat că membrii primului grup de deținuți recrutați pentru a fi trimiși pe frontul din Ucraina au încheiat contractul de șase luni și au fost grațiați. Dovezi ulterioare au arătat că acest grup includea persoane condamnate pentru crimă, tâlhărie, organizarea de bande criminale și producerea de amfetamine.
Foto: Hepta
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/172_5b14908cc2c87751d13c357dcaba40d0.jpg)

:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/158_0b06ea06319a3bb45bc955fdb8b31aed.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/153_4e975d4ed4ed2b8a7dcd79160942e6c5.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/253_3d1a504c683cd094107262409561128f.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/196_56cb843052223d8dfae3e17869c13344.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/206_f24b612a58ba13b09050524553260859.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/222_4eb2a572bb68c27ef1734e60c87149e9.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/15_74da1d090aaed6187cce71206cad8288.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/190_ae72a4078e0005f0078cd2a7ece2a77c.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.libertatea.ro/wp-content/uploads/feed/images/179_79a750acd895b5b1fc889d7344dd9e74.jpg)
Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.