„De la distanţă, cel mai bun jucător din generaţia mea şi, posibil, cel mai mare dintre toate timpurile. După o viaţă binecuvântată, dar agitată, sperăm că va găsi în sfârşit o mângâiere în mâinile lui Dumnezeu”, a scris Lineker pe Twitter.

Mesajul nu a fost pe placul tuturor, unii utilizatori i-au atras atenția lui Lineker că „nu este momentul pentru dublu sens” și că „nu este momentul să faci jocuri de cuvinte”.

VIDEO | Gary Lineker, după moartea lui Diego Maradona: „Sperăm că va găsi în sfârşit o mângâiere în mâinile lui Dumnezeu”
Gary Lineker / FOTO: EPA

La Cupa Mondială din Mexic, Argentina a jucat în sferturi cu Anglia, la 22 iunie 1986.

În minutul 51, la o minge respinsă greşit de Steve Hodge, balonul a descris o boltă spre propria poartă. Către el s-au repezit portarul Peter Shilton şi Maradona, ambii în săritură, la vreo opt metri de poartă.

Argentinianul a împins mingea cu mâna stângă, suficient ca Shilton, care se aruncase cu mâna dreaptă înainte, pentru a o respinge, să rateze intercepţia. Balonul s-a dus în poartă, iar arbitrul, care nu a văzut henţul, a validat golul, în ciuda protestelor vehemente ale jucătorilor englezi.

„Am văzut mingea în poartă şi am început să strig: «Gol! Gol!». Idiotul de Checho m-a întrebat dacă am făcut-o cu mâna mea. «Taci din gură, tâmpitule, şi îmbrăţişează-mă», i-am spus. Au început toţi să mă îmbrăţişeze. De asemenea, Valdano mi-a zis: «Nu-mi spune că a fost cu mâna!». Şi i-am răspuns la fel. «Îţi spun mai târziu, Valdano»”, a povestit Maradona, la mulţi ani după acel meci.

Câteva minute mai târziu, după ce a fost întrebat de un jurnalist dacă a marcat cu mâna, Maradona a răspuns: „A fost mâna lui Dumnezeu”.

La patru minute după „Mâna lui Dumnezeu”, Maradona a marcat „Golul secolului”, considerat cel mai frumos gol după o acţiune individuală din istorie.

Atunci, „Butoiașul Atomic” a primit un balon în propria jumătate de la Hector Enrique şi a început o cursă de 55 de metri, timp de zece secunde, în care a driblat cinci adversari, inclusiv pe Shilton, şi a ridicat scorul la 2-0.

Partida avea să se încheie cu 2-1 pentru argentinieni. Gary Lineker a marcat pentru englezi, în minutul 81.

Cupa Mondială din 1986 a fost câștigată de Argentina, după 3-2, în finală, cu Germania Federală.

Bianca Andreescu, întrebată direct: „Dacă sunt lesbiană? Hai s-o lămurim”
Horoscop 23 ianuarie 2021. Gemenii trebuie să țină cont de părerile celorlalți, nu doar din vorbe, ci în mod real
VIDEO. Cel mai sincer dealer de droguri. Ce le-a spus polițiștilor când a fost oprit în trafic
Celebra gimnastă a ţării a ajuns omul străzii. ŞOC: întreţine relaţii intime pentru bani
Sore și Lidia Buble, protagonistele unui editorial fashion dintr-un viitor în care ochelarii de soare au microfon (PUBLICITATE)