Victoria Esperanza Salazar Arrianza, 36 de ani, originară din Sonsonate, El Salvador, a murit când a fost arestată de patru agenți ai Direcției municipale de securitate publică din Tulum. Biroul Procurorului General din Quintana Roo a anunțat că investighează cazul ca o omucidere la care „elemente ale poliției municipale, probabil, au participat“.

Evenimentele au avut loc sâmbătă în cartierul Tumben Ka, din Tulum, celebră stațiune de lux mexicană. Conform primelor versiuni, Victoria „tulbura ordinea publică”, astfel încât membrii patrulei 9276 au ajuns la fața locului.

În mai multe videoclipuri difuzate pe rețelele de socializare, cei patru ofițeri – trei bărbați și o femeie – sunt observați cum stau în jurul victimei, care e încătușată și căzută pe asfalt. E momentul când femeia ofițer se apleacă și pune genunchiul pe spatele Victoriei, care e auzită țipând.

Cei patru ofițeri implicați au folosit forța disproporționată atunci când au făcut arestarea și ulterior au fost reținuți sub suspiciunea de femicid, adică uciderea unei femei din cauza genului ei, a declarat procurorul de stat din statul Quintana Roo.

VIDEO | O polițistă i-a rupt gâtul unei refugiate în timp ce o aresta, într-o stațiune de lux din Mexic. Femeia a murit pe loc

Potrivit autopsiei, fractura a două vertebre cervicale a cauzat moartea femeii. Șeful poliției din orașul Caraibelor a fost demis.

Într-un alt videoclip, victima este deja văzută imobilă, în timp ce agenta care se afla deasupra ei stă acum în picioare și o urmărește împreună cu ceilalți trei. „Nu se mai mișcă”, se aud oamenii spunând.

VIDEO | O polițistă i-a rupt gâtul unei refugiate în timp ce o aresta, într-o stațiune de lux din Mexic. Femeia a murit pe loc

Ulterior, o altă patrulă de poliție sosește cu o camionetă și agenții urcă trupul femeii moarte în remorcă și apoi pleacă.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.