Compania a publicat luni un comunicat de presă înșelător, care a fost ulterior retras, însoțit de mesaje pe Twitter, în care detalia pretinsele eforturi de rebranding și a noilor sigle.

Gafa Volkswagen a primit însă mai multe critici pe rețelele sociale. Unii comentatori au amintit, spre exemplu, de scandalul emisiilor de motorină, care a dezvăluit că zeci de mii de clienți și multe autorități de reglementare au fost înșelate cu privire la nivelul emisiilor generate de mașinile producătorului.

„Volkswagen of America nu își va schimba numele în Voltswagen. Redenumirea a fost concepută ca un anunț în spiritul zilei de 1 aprilie, în care urma să subliniem lansarea SUV-ului ID.4 complet electric și prin care voiam să semnalăm angajamentul nostru de a oferi mobilitate electrică tuturor”, a declarat un purtător de cuvânt al VW SUA marți seară.

Volkswagen, al doilea cel mai mare producător auto din lume, se așteaptă să dubleze livrările de vehicule electrice și să sporească profiturile pentru marca sa de bază în acest an, asta după ce și-a intensificat trecerea la vehicule complet electrice.

Șeful Volkswagen, Herbert Diess, a declarat că grupul va investi puternic în tranziția către mașini electrice, chiar dacă pandemia de coronavirus afectează pe termen scurt compania, afirmând că aceasta este o problemă de supraviețuire.

Foto: Epa

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.