MENIU CAUTĂ
08 Dec. 2017 23:30 , de Alexandru Boariu

LIBERTATEA TE AJUTĂ: Alocația pentru copilul luat în plasament se poate acorda retroactiv?

Distribuie

Puteți să ne spuneți dacă, alocația pentru copilul luat în plasament, în vârstă de 11 ani,  se acordă și retoactiv?. Dacă da, pentru ce perioadă? (Nicolae Georgescu, Pitești)

RĂSPUNS: La Art. 10, alin. 2, Norma metodologică de aplicare a prevederilor Legii nr. 61/1993 privind alocația de stat pentru copii, precum și pentru reglementarea modalităților de stabilire și plată a alocației de stat pentru copii prevede: Pentru copiii dați în plasament, pentru cei pentru care s-a instituit tutela sau curatela, pentru copiii încredințați în vederea adopției sau adoptați, stabilirea dreptului la alocația de stat pentru copii se face începând cu luna în care a fost emisă, după caz, dispoziția conducătorului direcției generale, hotărârea comisiei pentru protecția copilului sau hotărârea judecătorească'. Retroactiv se acordă alocația pentru nou-născuți. Astfel, la Art 6, lit 5, Legea 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii prevede: În cazul în care cererea este înregistrată ulterior lunii în care s-a născut copilul, plata alocației de stat pentru copii se poate face și pentru perioadele anterioare, dar nu mai mult de 12 luni'.

Citeste și: O nouă alocație pentru copii. Câți bani ar putea primi părinții naturali și cei adoptivi

 

 

Loading...
Comentarii