Ai copii în întreţinere? CUM PLĂTEȘTI MAI PUȚIN LA STAT

26 ianuarie 2016 12:28 De: ,

Vești bune pentru salariații care au copii: pot beneficia de deducere personală ambii părinţi, dacă sunt angajați cu salariul brut mai mic de 3.000 de lei, potrivit ultimelor modificări ale Codului fiscal. De exemplu, un părinte care are un salariu brut mai mic de 1.500 de lei și doi copii în întreținere, primește o deducere de 500 de lei.

Condiţia este să fie angajaţi cu un salariu lunar brut mai mic de 3.000 de lei. Deducerea personală se stabileşte în funcţie de venitul brut lunar din salarii realizat de un salariat şi variază în funcţie de numărul persoanelor aflate în întreţinere.

Deducerea personală se va acorda doar la locul de muncă unde salariatul are funcţia de bază declarată.

Pentru salariații care au un venit lunar brut sub 1.500 de lei inclusiv, deducerea se acordă astfel: dacă nu au persoane în întreţinere – 300 de lei; pentru cei care au o persoană în întreţinere – 400 de lei; dacă sunt două persoane în întreţinere suma crește la 500 de lei; iar cei care au trei persoane în întreţinere – 600 de lei. Pentru angajații care au patru sau mai multe persoane în întreţinere deducerea este de 800 de lei.

În cazul salariaților care primesc salarii brute între 1.501 lei și 3.000 lei, deducerea personală sau deducerile pentru persoane în întreținere, se reduc de la sumele mai sus amintite până la zero. Atenție – pentru salarii brute mai mari de 3.001 lei, nu se acordă deduceri.

Deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală se acordă pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază, în limita venitului realizat.

Persoană aflată în întreţinere poate fi soţia sau soţul, copiii sau alţi membri de familie, rudele contribuabilului sau ale soțului ori soţiei acestuia până la gradul al doilea inclusiv, ale cărei venituri, impozabile sau neimpozabile, sunt mai mici de 300 de lei lunar, cu excepţia veniturilor prevăzute la art. 62 lit. 0), w) şi X) şi/sau ale pensiilor de urmaş cuvenite conform legii, precum şi a prestaţiilor sociale acordate potrivit art. 58 din Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.

Altfel spus, dacă venitul unei persoane aflate în întreţinere depăşeşte 300 lei lunar, ea nu este considerată întreţinută. Dacă o persoană (alta decât minorii) este întreţinută de mai mulţi contribuabili, atunci suma ce reprezintă deducerea personală se va atribui unui singur contribuabil, aşa cum se înţeleg părţile.

Cum se obţine deducerea? Salariatul va prezenta angajatorului documentele justificative care să ateste persoanele aflate în întreţinere, cum sunt: certificatul de căsătorie, certificatele de naştere ale copiilor, adeverinţa de venit a persoanei întreţinute sau declaraţia pe propria răspundere şi altele. Documentele vor fi prezentate în original şi în copie.

Foarte important – Deducerea personală nu se fracţionează în funcţie de numărul de ore în cazul veniturilor realizate în baza unui contract de muncă cu timp parţial, la funcţia de bază.

Citește ultimele ȘTIRI pe Libertatea.ro
Comentarii