Vietnam, destinația de vacanță cu șezlonguri la 1 euro

În videoclipul său, Dara a prezentat o listă de prețuri care a atras rapid atenția internauților.

@travelwithdalinda Koja je najpovoljnija država koju ste vi posetili do sada? #srbijatiktok #srbijafyp #srbijaviral #srbijaforyoupage #zatebe ♬ original sound - Dara Milović

Potrivit tinerei, șezlongurile pe plajă costă aproximativ 1 euro, cafeaua costă 1 euro, berea este 1 eur, mixurile de fructe exotice costă în jur de 80 de cenți, înghețata poate fi cumpărată cu 30 de cenți, mâncarea stradală costă aproximativ 1 euro, un fel principal într-un restaurant ajunge la circa 5 euro, iar deserturile costă aproximativ 2 euro.

De asemenea, prețul benzinei ar varia între 70 de cenți și 1 euro pe litru.

Cazare de lux la 40 de euro pe noapte

Unul dintre cele mai comentate aspecte a fost costul cazării. Potrivit creatoarei de conținut, o noapte într-un resort de lux, cu mic dejun inclus, costă aproximativ 40 de euro de persoană.

„În timp ce în Europa plătim o avere doar pentru cafea și șezlong, aici poți să mănânci la restaurant, să bei cafea și cocktailuri și să te bucuri de plajă ca un rege cu doar 10-15 euro pe zi”, a explicat Dara Milović.

Tânăra spune că Vietnamul a reușit să își păstreze autenticitatea, natura spectaculoasă și costurile reduse, deși se află în apropierea uneia dintre cele mai populare destinații turistice din Asia, Thailanda.

Printre destinațiile recomandate se numără Phu Quoc și Da Nang. Aceste zone sunt apreciate pentru plajele lungi, nisipul fin, apa caldă și lipsa aglomerației turistice.

Bucătăria vietnameză, unul dintre marile atuuri

Videoclipul evidențiază și gastronomia locală, considerată una dintre cele mai apreciate din lume.

Preparatele menționate includ supa tradițională Pho, pachețelele proaspete de primăvară și celebra cafea vietnameză cu lapte condensat și ou, cunoscută sub numele de „Egg Coffee”.

Pe lângă plaje, Vietnamul atrage turiștii și prin peisajele naturale și patrimoniul cultural. Printre cele mai cunoscute locuri sunt Golful Ha Long, Hoi A și terasele de orez din nordul țării.

Potrivit prezentării făcute de Dara Milović, Vietnamul este apreciat și pentru nivelul redus al criminalității și pentru ospitalitatea localnicilor, fiind o destinație potrivită atât pentru cupluri, cât și pentru familii cu copii.

La începutul lunii trecute, o altă tânără din Serbia a povestit cum a reușit să petreacă două săptămâni în Vietnam cu doar 300 de euro, descriind experiența drept una „de lux la preț minim”.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.