Sport Libertatea > Sport > Fetele de la spadă sunt DE AUR la Jocurile Europene: 31-25 cu Estonia! ^Echipa masculină de sabie a luat argintul (44-45 cu Italia)

Echipa feminină de spadă a României, în componența Ana Maria Brânză, Simona Gherman, Simona Pop și Amalia Tătăran, a câștigat (31-25) finala cu Estonia, cucerind a treia medalie de aur a sportivilor noștri la Jocurile Europene de la Baku. Echipa masculină de sabie, Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea, Iulian Teodosiu și Mădălin Bucur, a pierdut dramatic, la o tușă (44-45), finala cu Italia, obținând mesalia de argint.

Tiberiu Dolniceanu – Massimiliano Murolo 6-4 / 44-44

Scrimerii români fac istorie la Jocurile Europene de la Baku. Atât echipa feminină de spadă, cât și aceea masculină de sabie s-au calificat în finale, având asigurate medaliile de argint. Aceste rezultate survin după ce în concursul individual spadasinele Ana Maria Brânză și Simona Gherman au obținut medaliile de aur, respectiv de bronz, iar sabrerul Tiberiu Dolniceanu a cucerit  ”argintul”.  Finalele pe echipe vor avea loc astăzi, la 16.10 (spadă fete), respectiv la 17.20 (sabie băieți).

Există școli în România în care copiii cer să fie bătuți ca să poată citi mai repede!

————————-
Echipa feminină de spadă a României s-a calificat în finala Jocurilor Europene de la Baku după ce a învins (31-24) Rusia. Ana Maria Brânză și colegele ei se vor lupta cu Estonia pentru medalia de aur.

Ana Maria Brânză – Ana Sivkova 8-3

Grație poziției pe care o deține, echipa feminină de spadă a intrat direct în semifinale, în timp ce Rusia a trecut de Azerbaidjan (45-19).

În finală, Ana Maria Brânză, care acuză probleme la coapsa dreaptă în timpul meciului din semifinale, Simona Gherman, Simona Pop și Amalia Tărăran vor înfrunta Estonia, echipă pe care au învins-o (45-35) în finala CE de la Montreux, acum două săptămâni.

Sabrerii au trecut de Ungaria (45-34), iar în semifinale au avut o dispută la fel de acerbă cu Germania, impunându-se cu 45-44.

Tiberiu Dolniceanu – Richard Huebers 5-6

În finală, Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea, Iulian Teodosiu și Mădălin Bucur vor lupta cu Italia, care a câștigat (45-42) în fața Rusiei.

Finala la sabie masculin este programată la 17.20 (ora României), iar la spadă fete la 16.10.