Fotbal Libertatea > Sport > Fotbal > Baraj de promovare/ retrogradare pentru Liga 1 2019: FC Hermannstadt - U Cluj 0-1 (în tur: 2-0). Sibienii rămân în primul eșalon

Baraj de promovare/ retrogradare pentru Liga 1 2019: FC Hermannstadt – U Cluj 0-1 (în tur: 2-0). Sibienii rămân în primul eșalon

FC Hermannstadt şi-a asigurat menţinerea în Liga I de fotbal, deşi a fost învinsă de Universitatea Cluj cu scorul de 1-0 (0-0), miercuri, pe Stadionul Municipal din Sibiu, în manşa secundă a barajului pentru eşalonul de elită.

Sibienii, care câştigaseră la Cluj cu 2-0, au cedat prin golul marcat de Dorin Goga (64).

FC Hermannstadt a avut un gol anulat, în min. 68, la congolezul Juvhel Tsoumou, pentru o poziţie de ofsaid.

Sibienii s-au impus în tur prin două goluri marcate în două minute, de Petrişor Petrescu (79), cu un şut de la circa 25 de metri, pe contraatac, şi de congolezul Juvhel Tsoumou (80), după o eroare a fundaşului Ionuţ Ursu.

FC Hermannstadt a terminat pe antepenultimul loc în Liga I (12), în timp ce Universitatea Cluj a ocupat locul al treilea în liga secundă.

Dunărea Călăraşi şi Concordia Chiajna au retrogradat în liga a doua, în timp ce Chindia Târgovişte şi Academica Clinceni au promovat în Liga I.

ACTUALIZARE 13 iunie. Hermannstadt a pierdut meciul retur cu U Cluj, scor 0-1, dar și-a asigurat menținerea în Liga 1, după victoria din prima manșă, scor 2-0 pe Cluj Arena.

Unicul gol al partidei a fost marcat de către Goga, în minutul 64, dar nu a fost suficient pentru ca „șepcile roșii” să promoveze în Liga 1. Oaspeții n-au reușit să pună în real pericol poarta adversă pentru a obține golul care ar fi împins meciul în prelungiri.

CTP, după declarațiile Vioricăi Dăncilă: 'Am înțepenit!'
Recomandări

Mai mult, Tsoumou a reușit să înscrie golul egalizator în minutul 68, însă reușita sa a fost anulată corect pentru o poziție de ofsaid.

ACTUALIZARE 9 iunie. FC Hermannstadt a câștigat prima manșă a barajului pentru rămânerea în Liga 1, 2-0 (Petrescu ’79, Tsoumou ’80) pe terenul Universității Cluj. Returul are loc la Sibiu, pe 12 iunie, de la ora 18:00.

În minutele de prelungire ale meciului, un suporter al Clujului a pătruns pe gazon. Fotbaliști ai gazdelor au încercat să-l scoată din mâinile stewarzilor, moment în care alți suporteri au intrat pe gazon. Forțele de ordine au ripostat cu gaze lacrimogene și bastoane, în timp ce ultrașii au aruncat cu scaune.

Un jandarm a fost lovit la cap și s-a prăbușit pe pista de atletism, fiind luat cu ambulanța. Meciul s-a reluat după trei minute de întrerupere.

U Cluj: Dur-Bozoancă – Al. Coman, I. Ursu, A. Cordoş, Berci – G. Giurgiu, G. Florescu – N. Pîrvulescu, Goga, Greu – Gavra
ANTRENOR: Bogdan Lobonț

Orban l-a demis pe Mădălin Voicu! Ce s-a întâmplat înainte ca decizia premierului să fie anunțată
Recomandări

FC Hermannstadt: Căbuz – Al. Măţel, Dandea, I. Stoica, D. Tătar – Dâlbea, Dumitriu – P. Petrescu, Lendric, Sg. Popovici – Tsoumou
ANTRENOR: Vasile Miriuță

Stadion: Cluj Arena
Arbitru: Andrei Chivulete (București) / Asistenți: Valentin Avram (București) și Marius Nicoară (Drobeta Turnu Severin)

ACTUALIZARE 8 iunie. Circa 15.000 de spectatori sunt așteptați pe Cluj Arena. Antrenorul Bogdan Lobonţ e convins că fanii le vor fi alături, iar jucătorii vor da totul pentru a câştiga.

Nu mă tem de nimic. Nici unul dintre noi nu trebuie să ne temem de aceste două meciuri. Sunt jocuri de fotbal, indiferent de ce se întâmplă la finalul lor. Este un sport de echipă, în care poţi să câştigi sau să pierzi, aşa că lucrurile sunt foarte simple. Cariera mea, viitorul meu, nu depind de aceste două meciuri. Fanii noştri sunt implicaţi sentimental de mult timp şi vor fi mereu alături de Universitatea. Au fost lângă ”U” şi în 2009, la acel miting paşnic, când echipa a jucat la Alba Iulia, apoi la Mediaş, când au existat probleme sau când “U” a ajuns mai sus. Ei rămân unici, speciali. Îmi aduc aminte jocul cu Snagov, când nu am strălucit în prima repriză, însă ei au continuat să cânte. Le mulţumim că sunt alături de noi inclusiv în momentele dificile. Nu pot să asigur promovarea, dar pot să promit că jucătorii mei vor da totul pe teren în această dublă manşă. La astfel de meciuri fotbaliştii se motivează singuri”, a declarat Lobonţ.

Intervenţia jandarmilor la protestele din 10 august. Decizia oficială privind raportul
Recomandări

”Cu siguranţă va fi un baraj interesant, cu două echipe de nivel bun. Sibiul are plusuri şi minusuri, la fel cum avem şi noi şi orice altă echipă din lume. Trebuie să exploatăm minusurile adversarului, dar fotbalul din ziua de astăzi este 60 la sută fizic şi 40 la sută tehnico-tactic. Ţine şi de interpretarea fazelor din timpul jocului, dar niciun meci nu seamănă cu celălalt. Avem mici probleme de lot, însă sunt convins că până la ora partidei vom pune totul la punct. Băieţii s-au comportat extraordinar încă din prima zi în care am început să lucrăm împreună şi le mulţumesc pentru asta. A fost o săptămână la fel ca toate celelalte de până acum. Am încheiat sezonul regulat pe locul 3, mergem la baraj şi ne jucăm şansa. Suntem conştienţi că întâlnim o echipă puternică, pregătită de un antrenor cu experienţă, pe care îl respect foarte mult. Hermannstadt este echipa de Liga 1, deci porneşte cu prima şansă. Din punctul nostru de vedere nu contează că primul meci se joacă la Cluj. Oricum trebuie să evoluăm atât acasă, cât şi în deplasare. Partida lor cu Dunărea Călărăşi a fost pusă sub semnul întrebării, din cauza ploii, dar până la urmă s-a jucat. E suficient timp pentru a pregăti gazonul de la Sibiu, pentru retur”, a spus Lobonţ, citat de site-ul Universităţii.

ACTUALIZARE. Meciul tur are loc pe 9 iunie, de la ora 18:00.

FC Hermannstadt ar putea să nu-l aibă pe banca tehnică pe Vasile Miriuţă la această dublă cu ”U” Cluj.

În minutele de prelungiri s-a iscat o bătaie generală pe teren, una în care au participat atât jucătorii, cât şi antrenorii. Dan Alexa a fost trimis în tribune, dar brigada de arbitri condusă de Ovidiu Haţegan nu a observat şi gestul lui Vasile Miruţă, antrenorul ardelenilor lovindu-l pe Steliano Filip cu pumnii în cap şi în ceafă, în timp ce acesta era cu spatele. Cei doi au lucrat o perioadă împreună la Dinamo!

În cazul în care Comisia de Disciplină se autosesizează, Vasile Miriuţă ar putea primi o sancţiune usturătoare.

• ”E o minune că mai jucăm încă barajul. Vor fi două meciuri extrem de grele la baraj. ”U” Cluj e o echipă cu tradiţie, chiar am mulţi prieteni de la ”U”. Le-am zis că era mai bine pentru ei să fi promovat direct. Avem două meciuri extraordinar de grele” – Vasile Miriuță, antrenor FC Hermannstadt.

”Barajul e ceva nou pentru toţi. Este un lucru inedit pentru noi toţi. Dar muncim pentru asta, de asta ne-am ales să facem această meserie. Este cea mai frumoasă meserie din lume şi o facem cu plăcere. Ne focusăm pe ceea ce este acum, pe momentul prezent şi încercăm să obţinem maximum. Dacă obţinem maximum din momentul prezent, atunci există şi viitorul. Dar, dacă faci de la coadă la cap e mai greu” – Bogdan Lobonţ, antrenor U Cluj.

FC Hermannstadt s-a calificat la barajul pentru menţinerea în Liga I de fotbal, după ce a învins-o dramatic pe Dunărea Călăraşi cu 2-1 (0-0), duminică seara, pe Stadionul Municipal din Sibiu, într-o partidă din etapa a 14-a a fazei play-out a Ligii I de fotbal, ultima a sezonului, în timp ce formaţia oaspete a retrogradat în liga a doua.

Sibienii au marcat golul victoriei prin croatul Ivan Lendric (90+6), care a împins balonul în poartă din câţiva metri, la centrarea lungă a lui Petrişor Petrescu. Dunărea, care avea nevoie de un egal pentru a prinde locul de baraj, a deschis scorul prin Steliano Filip (77), cu un şut din voleu la centrarea lui Alexandru Bourceanu. FC Hermannstadt a reuşit egalarea prin togolezul Juhvel Tsoumou (85), cu capul din 6 metri, după un corner executat de Petrişor Petrescu.

Finalul a fost unul foarte tensionat, atacantul Ştefan Blănaru (FC Hermannstadt), care fusese înlocuit, primind cartonaş roşu în min. 90+2, pentru bruscarea lui Daniel Benzar, în timp ce antrenorul oaspeţilor, Dan Alexa, a fost trimis în tribună.

Meciul a început cu o întârziere de 35 de minute, din cauza terenului îmbibat de apă, după o ploaie torenţială. Partida s-a prelungit cu 9 minute din cauza întreruperilor.

• Concordia Chiajna şi Dunărea Călăraşi au retrogradat în Liga a II-a, de unde au promovat în eşalonul de elită Chindia Târgovişte şi Academica Clinceni.

Liga 2 2019, ultima etapă. U Cluj merge în baraj. Petrolul, învinsă acasă. Academica Clinceni și Chindia au promovat