„Suntem onorați de încrederea acordată de Guvernul orașului Mexico City, prin Ministerul Administrației și Finanțelor, pentru a structura acest program important. Această colaborare reflectă angajamentul comun al sectorului public și privat pentru realizarea de proiecte cu impact real asupra comunității”, a declarat Eduardo Osuna, vicepreședinte și director general al BBVA México.

La rândul său, secretarul pentru Administrație și Finanțe, Juan Pablo de Botton Falcón, a menționat că această inițiativă va permite respectarea calendarului de lucrări de infrastructură, aducând beneficii locuitorilor capitalei și turiștilor care vor veni cu ocazia Cupei Mondiale.

Pe partea de mobilitate, sunt prevăzute achiziții de echipamente moderne: 17 garnituri de tren pentru metroul ușor pe ruta Tasqueña-Xochimilco, 17 troleibuze pentru traseul Universidad–Estadio Azteca și 11 autobuze electrice pentru linia Centrobús din centrul orașului, care acoperă zone precum Hidalgo, Donceles, Circunvalación, Fray Servando și Chapultepec.

În ceea ce privește infrastructura urbană, fondurile vor fi direcționate către modernizarea stațiilor de transfer din Tasqueña, Huipulco și Universidad, refacerea podurilor subterane din Tlalpan, amenajarea unei rute verzi plutitoare, extinderea pistelor pentru biciclete pe Calzada de Tlalpan și instalarea de parcări colective pentru biciclete.

Zona Stadionului Azteca va fi, de asemenea, reconfigurată, cu lucrări de modernizare a spațiilor comerciale, iluminat public, refacerea podurilor de acces și reamenajarea cartierelor din vecinătate.

Totodată, sunt planificate: iluminarea monumentelor istorice, modernizarea infrastructurii rutiere pe trasee-cheie precum Garibaldi, Insurgentes și Circuitul Aeroportului, amenajarea de zone sportive, terenuri de fotbal și organizarea Fan Fest-ului oficial în Piața Zócalo.

BBVA a subliniat că această finanțare se realizează printr-un trust privat, care nu este contabilizat ca datorie publică pentru oraș.

Programul este împărțit în două tranșe: prima, de 2,5 miliarde de pesos, a fost deja implementată pe 3 iulie, iar a doua este planificată pentru începutul lunii ianuarie 2026, ambele cu termen de rambursare de cinci ani.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.