De Ciprian Iana,

România a fost condusă cu 16-10 la pauză, dar a revenit extraordinar în repriza secundă, reușind să marcheze golul victoriei în ultima secundă prin Cristina Neagu.

Liderul naționalei a transformat o lovitură de la 7 metri și a trimis România în grupele principale de la CM 2019.

”Suntem în grupa principală. Bravo, fetelor!”, a reacționat imediat după meci, pe Facebook, Cristina Neagu.

În vârstă de 31 de ani, Cristina Neagu a făcut un meci excelent cu Ungaria, fiind golghetera României, cu 10 reușite.

În grupa principală, România va întâlni Rusia, Suedia și Japonia. Din aceeași grupă mai fac parte Spania și Muntenegru, pe care tricolorele le-au avut adversare în prima fază a competiției.

În grupa principală, România pornește cu zero puncte, deoarece a pierdut meciurile cu Spania și cu Muntenegru.

Citeşte şi:

România a învins dramatic Ungaria, cu un gol în ultima secundă, și s-a calificat în grupele principale de la CM de handbal feminin

Corona Brașov, exclusă din competițiile europene după scandalul de dopaj. ”Suntem dărâmați cu toții”

Gică Hagi nu mai vrea să fie selecționerul naționalei: ”S-a pus capăt!”