Elizabeth Omoregie a marcat 5 goluri pentru CSM Bucureşti, Andrea Lekic 5, Cristina Neagu 4, Itana Grbic 4, Gabriela Perianu 3, Carmen Martin 2, Crina Pintea 2, Dragana Cvijic 1.

Sâmbătă, Vipers Kristiansand a fost învinsă acasă de Rostov pe Don cu 32-29, iar FTC-Rail Cargo Hungariaa trecut de Team Esbjerg cu 26-25.

Metz Handball ocupă primul loc, cu 13 puncte, urmată de Rostov pe Don, 11 puncte, Team Esbjerg, 11 puncte, CSM Bucureşti, 9 puncte, Vipers Kristiansand, 5 puncte, FTC-Rail Cargo Hungaria, 5 puncte. Primele patru clasate s-au calificat în sferturile de finală.

• În ultima etapă vor avea loc partidele Rostov pe Don – FTC-Rail Cargo Hungaria, CSM Bucureşti – Vipers Kristiansand, ambele pe 7 martie, şi Team Esbjerg – Metz Handball, pe 8 martie.

——–

CSM București s-a calificat matematic în ”sferturile” Ligii Campionilor la handbal feminin.

Kristiansand, formația care putea să le detroneze pe „tigroaice”, a pierdut astăzi cu Rostov, scor 29-32.

CSM București joacă mâine, de la 16:00, un meci cu miză uriașă în stabilirea clasamentului final din grupa 1 principală. Până atunci, vicecampioana României a scăpat de presiunea calificării.