Mergi direct la conținut »
Alte sporturi Libertatea > Sport > Alte sporturi > Eliza Samara și Bernadette Szocs joacă pe bani grei în Singapore la turneul de tenis de masă T2APAC / VIDEO

Eliza Samara și Bernadette Szocs joacă pe bani grei în Singapore la turneul de tenis de masă T2APAC / VIDEO

Eliza Samara și Bernadette Szocs joacă pe bani grei în Singapore la turneul T2 Asia-Pacific Table Tennis League (T2APAC), competiție dotată cu premii în valoare de 1.750.000 de dolari. Este cel mai bogat turneu de tenis de masă din lume.

Samara face parte din ”echipa Rossi”, iar Szocs din ”echipa Persson”. Cele patru echipe participante sunt alcătuite din stele ale tenisului de masă mondial (trei băieți și trei fete).  

Turneul T2APAC se dispută după alte reguli decât cele normale. Meciurile au un termen limită de 24 de minute, iar seturile se joacă până la 11, dar fără ca învingătorul să se decidă la avantaj, în caz că se ajunge la 10-10. 

Turneul T2APAC se desfășuară în șase etape (iunie – noiembrie), urmând ca în decembrie să aibă loc marea finală.

Bernadette Szocs a învins-o pe Feng Tianwei (Singapore),  11-10, 11-10, 9-11, 7-5 .

Eliza Samara a muncit din greu cu apărătoarea Wu Yang.

Echipele T2APAC:

Echipa JJ: Jiang Jialiang (căpitan), jucători: Vladimir Samsonov (Belarus), Chuang Chih-Yuan (Taiwan), Tomokazu Harimoto (Japan), Wu Yang (China), Jeon Ji-hee (South Korea), Matilda Ekholm (Sweden)

Echipa Maze: Michael Maze (căpitan), jucători: Timo Boll (Germany), Aleksandr Shibaev (Russia), Chen Chien-An (Taiwan), Feng Tianwei (Singapore), Yang Ha-eun (South Korea), ,Hina Hayata (Japan)

Echipa Persson: Jorgen Persson (căpitan), jucători: Jun Mizutani (Japan), Joo Sae-hyuk (South Korea), Mattias Karlsson (Sweden), Bernadette Szocs (Romania), Suthasini Sawettabut (Thailand), Ding Ning (China)

Echipa Rossi: Jorg Rosskopf (căpitan), jucători: Dima Ovtcharov (Germany), Shang Kun (China), Paul Drinkhall (England), Cheng I-Ching (Taiwan), Elizabeta Samara (Romania), Georgina Pota (Hungary).

Rezultate

Team Persson vs Team Rossi 14-9

Suthasini Sawettabut (Tha) 3 Elizabeta Samara (Rom) 1
Joo Saehyuk (Kor) 1 Shang Kun (Chn) 3*
Ding Ning (Chn) 2 Cheng I-Ching (Tpe) 2
Jun Mizutani (Jpn) 2 Dima Ovtcharov (Ger) 1
Bernadette Szocs (Rom) 2 Georgina Pota (Hun) 2
Mattias Karlsson (Swe) 4 Paul Drinkhall (Eng) 0

Team JJ vs Team Maze 13-14

Vladimir Samsonov (Bel) 2 Timo Boll (Ger) 2
Wu Yang (Chn) 4 Feng Tianwei (Sgp) 0
Tomokazu Harimoto (Jpn) 2 Aleksandr Shibaev (Rus) 3*
Jeon Jihee (Kor) 0 Hina Hayata (Jpn) 4
Chuang Chih-Yuan (Tpe) 3 Chen Chien-An (Tpe) 2
Matilda Ekholm (Swe) 2 Yang Haeun (Kor) 3*

Team Maze vs Team Rossi 15-9
Feng Tianwei (SGP) 2 Georgina Pota (HUN) 2
Timo Boll (GER) 3 Paul Drinkhall (ENG) 1
Hina Hayata (JPN) 1 Cheng I-Ching (TPE) 3
Chen Chien-An (TPE) 4 Shang Kun (CHN) 0
Yang Haeun (KOR) 3 Elizabeta Samara (ROM) 1
Alexandr Shibaev (RUS) 2 Dimitrij Ovtcharov (GER) 2

Team JJ vs Team Persson 11-17

CHUANG Chih-Yuan (TPE) vs JOO Saehyuk (KOR) 1-4
Matilda ECKHOLM (SWE) vs DING Ning (CHN) 0-4
Tomokazu HARIMOTO (JPN) vs Mattias KARLSSON (SWE) 3-2
JEON Ji-hee (KOR) vs Bernadette SZOCS (ROM) 1-3
Vladimir SAMSONOV (BEL) vs Jun MIZUTANI (JPN) 1-4
WU Yang (CHN) vs Suthasini SAWETTABUT (THA) 5:0

Team JJ vs Team Rossi 12-12

Team Persson vs Team Maze 14-12 

 

 
 
Close
Close
Închide