Fără Florin Andone, Cordoba a ratat dramatic promovarea în La Liga! Atacantul român va pleca sigur după Euro 2016
Fotbal Libertatea > Sport > Fotbal

De Petre Dobrescu,

În lipsa golgheterului său Florin Andone, 21 de goluri în sezonul regular, Cordoba nu a reușit să păstreze avantajul luat în tur, 2-1, în fața Gironei. În deplasarea din Catalunia, andaluzii au pierdut, 1-2, jocul intrând în prelungiri, acolo unde Girona s-a impus cu 3-1. Xisco a marcat singurul gol al Cordobei, în minutul 56, iar Stankevicius și-a lăsat echipa în zece oameni în minutul 94.

Girona va juca în ultima ”dublă” din play-off, pentru promovarea în Primera, cu Osasuna, care a trecut de Nastic Tarragona cu 6-3 la general. Învingătoarea li se va alătura celorlalte două echipe promovate în această vară, Deportivo Alaves și Leganes.

Promovarea în prima ligă era ultima șansă a Cordobei de a-l mai păstra pe Florin Andone. Atacantul român are mai multe oferte pe masă și va pleca, cu siguranță, după Campionatul European, acolo unde joacă acum cu naționala României. Printre echipele interesate de atacantul de 23 de ani sunt Celta Vigo, Malaga, Betis și Sevilla.

Elena Ceauşescu a vizitat Facultatea de Chimie, iar liftul NU mergea. Etajele Universităţii erau URIAȘE... ce-a urmat pare ireal, dar e cât se poate de adevărat