Ludogoreț a obținut o victorie dramatică, duminică, în meciul jucat, duminică seară, pe terenul lui Botev Plovdiv, scor 3-2.

Echipa românilor Moți, Keșeru și Grigore a avut un start de coșmar, iar în minutul 14 era condusă cu 0-2, după reușitele lui Yusein și Nedelev. Tonul revenirii a fost dat de Cosmin Moți, care a înscris din penalty în minutul 58. Apoi, May Mahlangu, sud-africanul transferat în această vară de la Dinamoa, introdus pe teren după pauză, a egalat în minutul 62, pasând ulterior decisiv la golul de 3-2 izbutit de Marcelinho în minutul 89.

După 9 etape, Ludogoreț e pe locul 3, cu 20 de puncte. Lider e CSKA Sofia, cu 22 de puncte, iar pe 2 se situează Levski, cu 22 de puncte.

Keșeru a fost integralist pentru Ludogoreț, fără să înscrie, în timp ce, nerefăcut, Dragoș Grigore, accidentat, nu s-a aflat în lot.

În Grecia, tot duminică, PAOK Salonic, formația lui Răzvan Lucescu, a câștigat fără mari emoții derby-ul Greciei cu AEK Atena, scor 2-0, după „dubla” sârbului Aleksandar Prijovici.

Alin Toșca, fundașul român adus în această vară la echipa elenă, nu a fost inclus în lot.

PAOK a urcat pe primul loc, echipa românului având 10 puncte. PAOK are 4 victorii în 4 meciuri, dar a fost depunctată cu două puncte primită în urma scandalurilor din finalul sezonului trecut.

Sâmbătă, Nicolae Stanciu a înscris două goluri pentru Sparta Praga, în victoria categorică reușită de echipa sa pe teren propriu cu Slovan Liberec, scor 4-1. Românul a deschis scorul superb, în minutul 18. A luat pe cont propriu o acțiune, a driblat doi jucători și a înscris cu un șut plasat. Până la pauză, Sparta Praga a mai înscris de două ori după „dubla” ghanezului Benjamin Tetteh, oaspeții reușind golul de onoare în finalul partidei.  Stanciu a mai punctat o dată în minutul 90, grație unui șut imparabil de la 20 de metri.

Florin Niță și Chipciu au fost integraliști, în timp ce Bogdan Vătăjelu nu a fost în lot.

Sparta Praga a urcat pe primul loc, cu 23 de puncte.

„Am pierdut tot în cazino, iar Anamaria Prodan m-a lăsat baltă”. Mărturiile neștiute ale unui badboy din Craiova