11 Feb. 2018 22:30

Liga 1, etapa 24. CSU Craiova – Sepsi Sf. Gheorghe 1-0. Ce chin! Gustavo i-a dus pe olteni aproape de CFR Cluj și de FCSB. Reacții

CSU Craiova a câştigat cu 1-0 meciul cu Sepsi şi a reintrat cu şanse importante în lupta la titlu! Unicul gol al partidei a fost reuşit de Gustavo, cu un şut senzaţional dintr-o lovitură liberă de la 35 de metri.

Universitatea Craiova a reuşit să câştige a patra partidă consecutivă disputată pe noul ”Ion Oblemenco”, iar trupa din Bănie a reuşit să profite de egalul dintre FCSB şi CFR Cluj.

Oltenii lui Mangia au învins-o cu 1-0 pe Sepsi, într-o confruntare la care au asistat peste 12.000 de spectatori. Golul victoriei a venit după o oră de joc, atunci când Gustavo a reuşit să-l învingă pe Râmniceanu cu un şut senzaţional dintr-o lovitură liberă de la aproape 35 de metri.

Craiova putea să-şi dubleze avantajul, dar arbitrul Antonie n-a văzut un penalty clar în minutul 81, atunci când Viera îl faultează clar în careu pe Burlacu.

În urma acestei victorii, Universitatea Craiova face 47 de puncte şi ajunge la patru lungimi în spatele FCSB-ului şi la şase puncte distanţă de liderul CFR Cluj.

”Este o victorie importantă, pentru că am avut un meci foarte greu. Mă bucur pentru cele trei puncte, dar mă bucur şi pentru că nu am primit gol. Sepsi a stat foarte bine în teren şi s-a apărat foarte bine. Sincer, îmi doresc să luptăm până în ultimul moment pentru titlu” , a declarat antrenorul Universităţii Craiova, Devis Mangia.

”Mă așteptam la un meci greu, dar parcă nu în halul ăsta. Trebuia să închidem meciul. Am avut 3-4 ocazii, dar nu s-a lipit golul de mine. Au avut și ei ocazii mari. Sper să continuăm meciuri fără gol primit. Nu vreau să mă gândesc la titlu, să fie o presiune. Avem un grup bun. Noi jucăm bine și nu vă spun ce vorbim în vestiar (n.r. – întrebat dacă jucătorii vorbesc despre titlu). E familia noastră”, a spus olteanul Alex Mateiu, la Digi.

”Jucătorii lor de atac i-am blocat foarte bine, dar plecăm fără nimic. Băieţii s-au bătut pentru fiecare minge, iar dacă reuşeam să marcăm în prima repriză, plecam acasă cu toate cele 3 puncte. Sunt foarte spărat pentru că am primit acel gol aşa cum l-am primit. Am făcut un joc aproape perfect în faţa unei echipe foarte bune”, a declarat Eugen Neagoe, la Telekom Sport.

VIDEO, AICI și AICI.

CSU Craiova – Sepsi 1-0

Gustavo (62)

CSU Craiova: Mitrovici – R. Popa, Kelici, T. Ferreira – Martici, Mateiu, Zlatinski, Briceag – Mitriţă (71 Bărbuț), Băluţă, Gustavo (80 A. Burlacu).
Sepsi: Râmniceanu – Martinez, Viera, Obsivac, Daisuke – Gorrin Rodriguez (76 Hadnagy), Petrovikj – De Oliveira, Tandia (56 L. Fulop), Hamed – Kuku (83 Al. Chiriță).

Final de meci.

Min. 81: Vieira îl faultează în careu pe Burlacu, însă arbitrul Antonie nu suflă nimic.

Min. 61, 1-0: Gustavo a deschis scorul cu o lovitură liberă de la 30 de metri, deviată de Viera. Brazilianul i-a dedicat golul lui Fausto Rossi.

Min. 49: Gustavo – corner, Tiago Ferreira trimite cu capul, Râmniceanu salvează.

Min. 24: Zlatinski și Oliveira au fost avertizați după un meleu.

Min. 19: Martic trimite un șut la firul ierbii, Râmniceanu reține.

Min. 18: Mateiu reia cu capul, însă Râmniceanu, s-a întins și a deturnat în corner.

Min. 13: Viera a recentrat cu capul, după un corner, iar Obsivac a trimis direct în brațele lui Mitrovici din 5 metri!

Min. 12: Alejandro Rodriguez trimite violent, portarul Craiovei respinge.

Min. 6: Gustavo îi pasează lui Băluță, decarul Craiovei trage puțin pe lângă.

A început meciul.

——

Pentru acest joc, Craiova nu poate beneficia de serviciile lui Nicușor Bancu (suspendat pentru patru cartonașe galbene), dar poate conta pe fundașul Renato Kelic și pe atacantul Alex Băluță, care revin după etapa de suspendare. O problemă medicală o acuză Hristo Zlatinski, însă staff-ul tehnic crede că bulgarul poate fi apt până la ora meciului.

Antrenorul Științei, Devis Mangia, știe că trebuie să-și țină elevii conectați la joc și recunoaște că are probleme în alcătuirea atacului, ținând cont de revenirea lui Băluță, în timp ce trioul Gustavo, Mitriță, Bărbuț a dat satisfacție cu Dinamo, dar și al postului de portar, după ce Nicolai Calancea a greșit și în meciul din „Ștefan cel Mare“.

”Va fi un meci dificil și asta pentru că nu am cules prea multe informații despre adversari. E greu să pregătești un astfel de meci, pentru că nu am avut prea multe înregistrări video cu ei. Sepsi a schimbat mulți jucători și au pornit bine partea a doua a campionatului, au făcut un meci bun cu Timișoara, au stat bine în teren, au avut o intensitate bună și au câștigat.

Trebuie să fim atenți! Este foarte important să intrăm pe teren cu o atitudine foarte bună, să fim foarte concentrați, iar dacă ne implicăm 100% o să fim cu siguranță mai buni decât ei pe teren. Dacă nu vom avea o atitudine bună ne facem greu meciul. Nu știu dacă Sepsi va veni să se apere. Până acum, 80% dintre echipe care au venit să joace aici, la Craiova, și la Severin, au practicat un fotbal defensiv. Noi trebuie să fim pregătiți pentru orice situație.

Dacă vor ataca, va fi mai bine pentru noi cu mențiunea că trebuie să fim atenți în apărare. Dacă se închid în propria jumătate, trebuie să găsim soluții pentru a marca. Am spus-o de multe ori, suporterii și acest stadion ne ajută foarte mult, dar noi trebuie să muncim în cele 90 de minute“, a spus Mangia, într-o conferință de presă.

”Nu știu pe cine va scoate Băluță din echipă prin revenirea sa. O să decid în curând, dar e clar că unul dintre cei patru, Băluță, Mitriță, Bărbuț și Gustavo, nu se va regăsi în primul unsprezece. Mi-e foarte greu să decid, pentru că sunt patru jucători în mare formă.

Mai este pe margine și Burlacu, iar Andrei este la fel de important pentru noi. Să fie clar că nu e o decizie ușoară, pentru că toți merită să joace. Pentru mine, portarii sunt fotbaliști la fel ca și ceilalți, au același regim.

Nu știu dacă să-l schimb pe Calancea sau nu. Avem patru portari, Calancea, Mitrovic, Laurențiu Popescu și Dică, iar ei trebuie să fie pregătiți, apoi eu decid cine joacă“, a completat tehnicianul italian, excluzând totodată revenirea fundașului Hrvoje Spahija de la echipa secundă: „Nu cred că avem probleme cu numărul de fundași. Pentru meciul cu Sepsi revine Kelic, deci nu iau în calcule să-l chem pe Spahija de la echipa a doua. Dacă o să constat că avem o problemă, o să găsim altă soluție“.

Bărbuț: ”O să fim concentrați!”

Prezent la întâlnirea cu mass-media, mijlocașul ofensiv Cristi Bărbuț îi asigură pe fanii Craiovei că Universitatea nu va aborda relaxată ultimele trei meciuri din campionatul regulat, chiar dacă echipa este calificată în play-off și din punct de vedere matematic.

„Toată lumea crede că va fi un meci ușor cu Sepsi, dar doar noi putem să-l facem așa. Trebuie să fim conectați, să ne facem jocul și sper să obținem cele trei puncte. Faptul că

ne-am calificat matematic în play-off nu o să ne determine să jucăm relaxați. Din contră, o să fim concentrați și să luptăm să facem cât mai multe puncte care să ne ajute în play-off. Este o atmosferă foarte frumoasă aici, la Craiova, este normal să avem și o responsabilitate mai mare, dar este și o plăcere mai mare de a juca. Când înscri sau când câștigă echipa este minunat ce se întâmplă pe acest stadion, te simți cu adevărat fotbalist. Mă simt foarte bine la Craiova și vreau să ajungem să câștigăm trofee“, a punctat Bărbuț.

Eugen Neagoe, al doilea duel cu marea iubire

O singură înfrângere au suferit oltenii pe teren propriu în acest sezon, 2-5 cu FCSB (29 octombrie 2017), interval în care au mai înregistrat șase victorii şi patru rezultate de egalitate. CS U Craiova a marcat cel puţin un gol în fiecare dintre cele 11 jocuri disputate acasă.

Doar patru puncte au scos covăsnenii din cele 11 meciuri jucate din postura de vizitatori în actuala ediţie a Ligii 1 Betano, 2-0 la Iaşi şi 0-0 la Timişoara. Aceştia au marcat cel puţin o dată în cinci deplasări, dar au şi primit gol în nouă partide disputate departe de casă.

Întâlnirea din 19 septembrie 2017, Sepsi OSK – CS U Craiova 2-3 a fost singura confruntare directă dintre cele două echipe în principala competiţie internă din România. Tânărul Andrei Burlacu a deschis scorul în minutul 19, din pasa lui Mitriţă, Hadnagy a egalat la finalul primului sfert din repriza secundă, apoi Gustavo a transformat un penalty scos de Bancu (minutul 68), dar avantajul oltenilor a durat doar două minute, până când Astafei a fructificat assistul primit de la Patrick Petre. Scorul final a fost stabilit de Bancu, în minutul 80.

Eugen Neagoe va întâlni formaţia în tricoul căreia a cunoscut cele mai mari succese ca jucător, reuşind eventul în ediția 1990-1991.

Ca adversar, antrenorul Neagoe s-a mai duelat o singură dată cu gruparea olteană, în sezonul 2016-2017, Poli Iaşi – CS U Craiova 2-1.

– Cu o medie de 8250 spectatori / meci, U Craiova ocupă prima poziţie în clasamentul spectatorilor.

Mediile de vârstă ale celor două loturi: CS U Craiova – 24 ani şi 8 luni; Sepsi – 25 ani şi 5 luni.