Concordia Chiajna – Juventus Bucureşti 2-1

Au marcat: Prepeliță (69), Pena (76) / Ștefan (27)

VIDEO, AICI, AICI

Victorie uriașă pentru Concordia Chiajna în lupta directă cu Juventus București pentru supraviețuire în Liga 1. Ilfovenii au câștigat, greu, cu 2-1, după ce, la pauză, Juventus avea avantaj pe tabelă. Meciul a fost decis de golul lui Pena, marcat în minutul 76.

Concordia Chiajna: Caparco – Patache, Albu, Marc, Fota (85 Deaconu) – Babic, Prepeliţă – Bawab, Cristescu, Bumba (46 Nivaldo) – Batin (46 Pena)

Juventus București: Drăghia – Kardes, Wallace, Leca, Ştefan – Băjenaru, Simion, V. Gheorghe (79 Ciobanu) – Drăghici (70 Ciolacu), Elek, Rabei (62 Nicoară)

Min. 76: Pena a profitat de un balon respins în lateral de Drăghia și a marcat cu un șut din 10 metri

Min. 69: Prepeliță a marcat din fața porții goale, după ce portarul Drăghia a respins în față mingea reluată cu capul de același mijlocaș de la Chiajna

Min. 27: Ștefan a deschis scorul, cu un șut din unghi, de la 6 metri

A început meciul

——————————————————————————————————————

O înfrângere au suferit ilfovenii în precedentele șase jocuri disputate din postura de gazde, 3-4 cu Dinamo (12 februarie 2018), în rest au două victorii şi trei rezultate de egalitate.

Primele imagini cu luptătorii răniți scoși din combinatul Azovstal. Regimentul Azov vorbește despre evacuare, separatiștii proruși, despre un schimb de prizonieri
Recomandări

Juventus este neînvinsă în ultimele patru meciuri jucate în deplasare, interval în care a înregistrat o victorie (2-1 cu Dinamo) şi trei remize albe.

Cele două echipe s-au mai întâlnit pe prima scenă doar în sezonul regulat 2017-2018, când ilfovenii au câştigat patru puncte dintre cele șase puse în joc.

– 12 august 2017, primul meci: Concordia – Juventus 1-1. Cristescu a deschis scorul în minutul 44, apoi Simon Măzărache a adus egalarea chiar în prelungirile primei reprize.

– În retur, pe 24 noiembrie 2017, „vulturii” din Chiajna s-au impus categorc, scor 5-0, marcatori Cristescu (2), Deaconu, Bumba şi Bud.

Ion Moldovan vs Marius Baciu, duel în premieră.

Antrenorul Marius Baciu a debutat pe prima scenă chiar pe banca ilfovenilor, pe 8 aprilie 2015: FC Botoşani – Concordia 3-0. I-a condus pe ilfoveni în 19 jocuri din ediţiile 2014-2015 (a reuşit salvarea de la retrogradare) şi 2015-2016, palmares șase victorii – patru remize – nouă înfrângeri.

Mediile de vârstă ale celor două loturi: Concordia – 27 ani şi 7 luni; Juventus – 25 ani şi 5 luni.

sursa: lpf.ro

Zmărăndescu, gest radical față de fiul său: „Vi se pare normal? A avut nesimțirea să posteze asta!”