“Ne bucurăm foarte mult  pentru victorie, am luptat până în final. Pe bancă e mult mai greu decât atunci când joci, trăieşti mai greu meciul. Sunt două puncte foarte importante pentru noi. Am început goana după puncte, jucăm fiecare meci la victorie”, a declarat portărița băimărencelor, Paula Ungureanu, la Dolce Sport.

HCM Baia Mare a învins la Viborg, 31-30, și păstrează șanse la calificarea în sferturile de finală. Ardelencele au urcat pe locul 4, calificant în sferturile de finală, înaintea ultimelor trei etape.

Partida a fost foarte echilibrată. Excelent conduse de brazilianca Do Nascimento și de Valentina Elisei, băimărencele au avut 13-12 la pauză.

Suedeza Gullden, Balle și Skov au fost cele mai bune marcatoare ale danezelor. Ardelencele au învins cu 31-30 și se gândesc cu speranță la partidele din ultimele trei etape ale fazei a doua a grupelor.

HCM: Abbingh 6 goluri, Ardean-Elisei 5, Do Nascimento 5, Herrem 4, Davidenko 3, Buceschi 2, Lobach 2, Makeeva 2, Gjeorgjevska 1, Arenhart 1.

6. Savehof      7 1 1 5 165-211 3

Primele patru echipe se califică în sferturile de finală.

—————————-

min. 60: Fluier final

min. 60: Danezele marchează și stabilesc scorul final, 31-30 pentru HCM.

min. 60: 31-29 pentru HCM: Buceschi marchează, după o schemă gândită la time-out.

min. 60: Time-out. Partida este decisă.

min. 59.43: Tone Tiselj, antrenorul băimărencelor, cere time-out.

min. 59: Portărița băimărancelor apără șutul lui Skov și meciul pare terminat.

min. 59: 30-29 pentru HCM: Abbingh înscrie.

min. 59: 29-29: Paulsen egalează.

min. 58: Bugaard, de la Viborg, este eliminată două minute.

min. 57: 29-28 pentru HCM: Buceschi le readuce pe băimărence în avantaj.

min. 56: 28-28: Andreassen egalează.

min. 56: 28-27 pentru HCM: Do Nascimento transformă o aruncare de la 7 metri.

min. 54.36: Time-out cerut de antrenorul danezelor. Tiselj le cere să băimărencelor să fie puternice în apărare.

min. 54: 27-26 pentru HCM: Elisei marchează de la 10 metri. Echipa noastră are două jucătoare eliminate.

min. 53: Do Nascimento este eliminată două minute.

min. 52: 26-25 pentru HCM: Olandeza Abbingh înscrie cu șansă.

min. 51: 25-24 pentru HCM: Do Nascimento transformă o aruncare de la 7 metri.

min. 50: Paulsen este eliminată două minute. Buceschi ratează o aruncare de la 7 metri.

min. 49: 24-24: Gullden egalează.

min. 49: 24-23 pentru HCM: Elisei marchează în inferioritate numerică.

min. 48: 23-23: Paulsen egalează pentru daneze.

min. 47: 23-22 pentru HCM: Danezele reduc din handicap.

min. 47: 23-21 pentru HCM: Herem marchează.

min. 46: 22-21 pentru HCM: Skov o păcălește pe Arrenhart, cu o aruncare întoarsă.

min. 46: 22-20 pentru HCM: Ardean marchează, cu unn șut puternic, în diagonală.

min. 45: 21-20 pentru HCM: Lobach marchează, după ce Do Nascimento a ratat singură cu portărița danezelor.

min. 44: 20-20: Skov marchează, profitând de greșeala lui Gjeorgjievska.

min. 43: 20-19 pentru HCM: Makeeva le duce pe băimărence în avantaj.

min. 43: 19-19: Balle marchează.

min. 42: 19-18 pentru HCM: Davydenko marchează, cu un șut de la 10 metri.

min. 41: 18-18: Gullden înscrie, cu un șut în diagonală.

min. 40: 18-17 pentru HCM: Abbingh marchează, cu șansă.

min. 40: 17-17: Gulden transformă o nouă aruncare de la 7 metri și egalează.

min. 39: 17-16 pentru HCM: Abbingh marchează cu un șut pe jos, în stânga portăriței daneze, bară-gol.

min. 38: 16-16: Gullden transformă o aruncare de la 7 metri și egalează.

min. 38: Buceschi este eliminată două minute.

min. 37: 16-15 pentru HCM: Skov marchează, după un atac foarte bun al danezelor.

min. 36: 16-14 pentru HCM: Do Nascimento marchează, după o pasă a lui Gjeorgjevska.

min. 35: 15-14 pentru HCM: Skov marchează cu un șut puternic, care trece printre mâinile portăriței noastre.

min. 34: 15-13 pentru Baia Mare: Davydenko aruncă peste brațele jucătoarei care i-a ieșit în întâmpinare și marchează.

min. 33: 14-13 pentru Baia Mare: Skov înscrie, după o ratare a băimărencelor.

min. 31: 14-12 pentru HCM: A înscris Do Nascimento.

min. 31: A început repriza a doua.

min. 30: Pauză

min. 30: 13-12 pentru Baia Mare.

min. 29: 13-11 pentru HCM: Do Nascimento marchează.

min. 29: 12-11 pentru Baia Mare: Elisei mtrchează, cu un șut puternic, la care portărița danezelor nu a avut nicio șansă.

min. 27: 11-11: Gullden transformă o aruncare de la 7 metri.

min. 26: 11-10 pentru Baia Mare: Portărița Arrenhart marchează din poartă în poartă, aducându-și pentru prima oară echipa în avantaj.

min. 25: 10-10. Do Nascimento transformă o aruncare de la 7 metri.

min. 24: 10-9 pentru Viborg: Balle înscrie, după o ratare a băimărencelor.

min. 23: 9-9. Elisei egalează.

min. 23: 9-8 pentru Viborg: Balle marchează, după o aruncare de la 9 metri.

min. 22: 8-8: Herrem și-a făcut culoar și a egalat.

min. 21: Băimărencele joacă în inferioritate numerică, după ce Abbingh este eliminată două minute.

min. 20.10: Antrenorul danezelor cere time-out. Tiselj le cere băimăencelor să fie mai relaxate în atac.

min. 19: Herrem ratează, față în față cu portărița danezelor, dintr-un unghi închis, de pe extremă.

min. 18: 8-7 pentru Viborg. Davydenko reduce din handicap, cu un șut de la distanță.

min. 17: Brazilianca Do Nascimento, de la HCM, primește și ea cartonaș galben.

min. 15: Lobach de la HCM primește cartonaș galben, pentru fragmentarea jocului.

min. 14: 8-6 pentru Vigorg: Herrem marchează, pe contraatac, cu un șut tehnic.

min. 13.05: Tone Tiselj, antrenorul de la HCM, cere time-out. Indicațiile lui: ”Go, go, go!”

min. 12: 7-5 pentru Vigorg: Herrem finalizează pe contraatac.

min. 10: 7-4 pentru Viborg: Gullden marchează și, pentru prima oară, danezele conduc cu 3 goluri diferență.

min. 9: 6-4 pentru Viborg: Andreassen marchează, de pe flancul stâng.

min. 9: 5-4 pentru Viborg: Elisei o angajează pe Lobach, care înscrie.

min. 9: 5-3 pentru Viborg: Andreassen mărește avantajul gazdelor.

min. 6: GOL VIBORG ! Balle duce scorul la 4-3, după un șut cu boltă.

min. 5: Gjeorgjevska egalează pentru Baia Mare.

min. 4: Do Nascimento și Abbing reduc din handicap, la 2-3.

min. 3: Lysborg marchează pe contraatac.

min. 2: Andreassen dublează avantajul gazdelor, cu un gol de pe extremă.

min. 1: Danezele au deschis scorul, la primul atac.

min. 1: A început partida.

UPDATE 16:12 / Înaintea partidei, s-a ținut un moment de reculegere în memoria victimelor atentatelor din Danemarca.

———————–

Echipa feminină de handbal HCM Baia Mare întâlnește astăzi campioana Danemarcei, Viborg, în deplasare, în Liga Campionilor.

Băimărencele au nevoie de victorie, pentru a păstra șanse la calificare în sferturile de finală.

Ardelencele beneficiază de înfrângerea contracandidatelor la calificarea. Metz și Savehof, echipele cu care se luptă băimărencele, au pierdut meciurile din etapa a treia a grupei a doua principale.

Larvik a câștigat a 10-a partidă a sezonului, fiind singura echipă care are numai victorii în Liga Campionilor. Larvik a învins, vineri seară, cu 25-20 pe Savehof, în deplasare.

Gyor a învins pe Metz, cu 31-27.

Partida Vigorg – HCM Baia Mare se va desfășura de la ora 16:10 și va fi transmisă în direct de Digi Sport 1 și LIVE TEXT pe sportnews.ro.