10 Sep. 2018 23:00

Liga Națiunilor, etapa a II-a. Portugalia – Italia 1-0. Turcia a bătut în Suedia. Rezultate / VIDEO

Distribuie

Liga Națiunilor, etapa a II-a. Program și rezultate.

Seria A

Grupa 1: Germania, Franţa, Olanda

Duminică, 9 septembrie

Franța – Olanda 2-1 VIDEO

S-a jucat: Germania – Franța 0-0

Clasament: 1. Franța 4p, 2. Germania 1p, 3. Olanda 0p

Grupa 2: Belgia, Elveţia, Islanda

Marți, 11 septembrie

Islanda – Belgia

S-a jucat: Elveția – Islanda 6-0

Clasament: 1. Elveția 3p, 2. Belgia 0p, 3. Islanda 0p (0-6)

Grupa 3: Portugalia, Italia, Polonia

Luni, 10 septembrie

Portugalia – Italia 1-0

S-a jucat: Italia – Polonia 1-1

Clasament: 1. Portugalia 3p, 2. Polonia 1p (1-1), 3. Italia 1p (1-2)

Grupa 4: Spania, Anglia, Croaţia

Marți, 11 septembrie

Spania – Croația

S-a jucat: Anglia – Spania 1-2

Clasament: 1. Spania 3p, 2. Croația 0p, 3. Anglia 0p (1-2)

Seria B

Grupa 1: Slovacia, Ucraina, Cehia

Duminică, 9 septembrie

Ucraina – Slovacia 1-0 VIDEO

S-a jucat: Cehia – Ucraina 1-2

Clasament: 1. Ucraina 6p (2 jocuri), 2. Cehia 0p (1-2), 3. Slovacia 0p (0-1)

Grupa 2: Rusia, Suedia, Turcia

Luni, 10 septembrie

Suedia – Turcia 2-3

S-a jucat: Turcia – Rusia 1-2

Clasament: 1. Rusia 3p (2-1), 2. Turcia 3p (4-4), 3. Suedia 0p

Grupa 3: Austria, Bosnia-Herţegovina, Irlanda de Nord

Marți, 11 septembrie

Bosnia – Austria
S-a jucat: Irlanda de Nord – Bosnia-Herţegovina 1-2

Clasament: 1. Bosnia 3p, 2. Austria 0p, 3. Irlanda de Nord 0p (1-2)

Grupa 4: Ţara Galilor, Irlanda, Danemarca

Duminică, 9 septembrie

Danemarca – Țara Galilor 2-0 VIDEO

S-a jucat: Ţara Galilor – Irlanda 4-1

Clasament: 1. Danemarca 3p (2-0), 2. Țara Galilor 3p (4-3), 3. Irlanda 0p

Seria C

Grupa 1: Scoţia, Albania, Israel
Luni, 10 septembrie

Scoția – Albania 2-0

S-a jucat: Albania – Israel 1-0

Clasament: 1. Scoția 3p (2-0), 2. Albania 3p (1-2), 3. Israel 0p

Grupa 2: Ungaria, Grecia, Finlanda, Estonia

Marți, 11 septembrie

Finlanda – Estonia

Ungaria – Grecia

S-au jucat: Finlanda – Ungaria 1-0, Estonia – Grecia 0-1

Grupa 3: Slovenia, Norvegia, Bulgaria, Cipru

Duminică, 9 septembrie

Bulgaria – Norvegia 1-0

Cipru – Slovenia 2-1

S-au jucat: Norvegia – Cipru 2-0, Slovenia – Bulgaria 1-2

Clasament: 1. Bulgaria 6p, 2. Norvegia 3p (2-1), 3. Cipru 3p (2-3), 4. Slovenia 0p

Grupa 4: România, Serbia, Muntenegru, Lituania

Luni, 10 septembrie

Serbia – România 2-2

Muntenegru – Lituania 2-0

S-au jucat: Lituania – Serbia 0-1, România – Muntenegru 0-0

Clasament: 1. Muntenegru 4p (2-0), 2. Serbia 4p (3-2), 3. România 2p (2-2), 4. Lituania 0p

Seria D

Grupa 1: Georgia, Letonia, Kazahstan, Andorra

Duminică, 9 septembrie

Georgia – Letonia 1-0

Luni, 10 septembrie

Andorra – Kazahstan 1-1

S-au jucat: Kazahstan – Georgia 0-2, Letonia – Andorra 0-0

Clasament: 1. Georgia 6p, 2. Andorra 2p, 3. Kazahstan 1p (1-1), 4. Letonia 1p (0-0)

Grupa 2: Belarus, Luxemburg, R. Moldova, San Marino

Marți, 11 septembrie

Moldova – Belarus

San Marino – Luxemburg

S-au jucat: Belarus – San Marino 5-0, Luxemburg – Moldova 4-0

Clasament: 1. Belarus 3p (5-0), 2. Luxemburg 3p (4-0), 3. Moldova 0p (0-4), 4. San Marino (0-5)

Grupa 3: Azerbaidjan, Insulele Feroe, Malta, Kosovo

Luni, 10 septembrie

Malta – Azerbaidjan 1-1

Kosovo – Feroe 2-0

S-au jucat: Azerbaidjan – Kosovo 0-0, Insulele Feroe – Malta 3-1

Clasament: 1. Kosovo 4p (2-0), 2. Feroe 3p (3-3), 3. Azerbaidjan 2p (1-1), 4. Malta 1p (2-3)

Grupa 4: Macedonia, Armenia, Liechtenstein, Gibraltar

Luni, 10 septembrie

Macedonia – Armenia 2-0

Liechtenstein – Gibraltar 2-0

S-au jucat: Armenia – Liechtenstein 2-1, Gibraltar – Macedonia 0-2

Clasament: 1. Macedonia 6p (4-0), 2. Liechtenstein 3p (3-2), 3. Armenia 3p (2-3), 4. Gibraltar 0p (0-4)


Liga Națiunilor a fost înființată de UEFA pentru a înlocui meciurile amicale lipsite de popularitate şi se va desfăşura conform unui sistem complicat, cu promovare şi retrogradare.

Câştigătoarele grupelor din seriile B, C şi D vor promova în eşaloanele valorice superioare, în timp ce echipele clasate pe ultimele locuri în seriile A, B şi C vor retrograda în eşalonul imediat inferior.

Câştigătoarele celor patru grupe din Seria A se vor bate pentru trofeul Ligii Naţiunilor, într-un miniturneu care va avea loc în iunie 2019.

În plus, cele mai bune patru echipe din fiecare serie valorică vor intra într-un baraj de calificare la EURO 2020, dacă nu vor reuşi acest lucru în urma preliminariilor Campionatului European, în martie 2020, pentru fiecare serie fiind disponibil un loc.

Cele patru echipe din play-off vor disputa semifinale într-o singură manşă (pe terenul echipei cu linie de clasament mai bună în grupele Ligii Naţiunilor), iar finalistele se vor duela într-o singură manşă (gazda va fi trasă la sorţi). Câştigătoarea se califică la EURO 2020. Acest lucru înseamnă că şi echipele din ultima serie valorică (D) vor avea sigur o reprezentantă la EURO 2020.


Citește și: ANALIZĂ | Inteligența artificială amenință deja locurile de muncă din România

Loading...
Comentarii