Prima participare a ”alb-verzilor” în cupele europene a avut loc în urmă cu doar două sezoane și s-a încheiat rapid, cu un eșec în fața croaților de la Dinamo Zagreb, în turul doi preliminar al Ligii Campionilor. După 1-1 pe teren propriu, Ludogoreț a pierdut dramatic în deplasare, cu 3-2, primind ultimul gol în minutul 90+8.

În sezonul precedent, campioana Bulgariei din ultimii trei ani a disputat 16 partide. Le-a eliminat pe Slovan Bratisalava și Partizan Belgrad în preliminariile Ligii Campionilor, însă a ratat prezența în grupe după eșecul cu scorul general de 2-6 în fața elvețienilor de la FC Basel.

Calificată în Grupa B în Liga Europa, Ludogoreț a câștigat ambele dueluri cu PSV Eindhoven și Dinamo Zagreb, reușind o victorie și o remiză cu Cernomoreț Odesa.

După ce au eliminat-o pe Lazio Roma în ”șaisprezecimile” competiției, bulgarii au fost învinși de Valencia în ”optimi”.

În sezonul actual, gruparea din Razgrad a trecut de luxemburghezii de la Dudelange (4-0 pe teren propriu și 1-1 în deplasare) și de Partizan Belgrad, după două remize: 0-0 acasă și 2-2 în Serbia.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.