De Ciprian Iana,

Meciul, care a durat patru ore și 14 minute, a fost decis la tie-break, unde Thiem a fost de neînvins.

Austriacul a câștigat de fiecare dată când s-a ajuns la tie-break, la 3, 4 și, ultima oară, la 6 (după ce a condus, la un moment dat cu 5-2) și s-a calificat în semifinalele competiției de la Melbourne.

În penultimul act de la Australian Open, Dominic Thiem îl va întâlni pe germanul Alexander Zverev, 22 de ani, 7 ATP.

În sferturile de finală ale primului turneu de Mare Șlem al anului, Alexander Zverev a trecut, miercuri, scor 1-6, 6-3, 6-4, 6-2, de elveţianul Stan Wawrinka, 15 WTA.

Va fi o semifinală inedită, Zverev jucând pentru prima oară în penultimul act al unui turneu de Mare Șlem, iar Thien pentru prima oară în semifinale la Australian Open.

Citeşte şi:

Simona Halep a ajuns în careul de ași al celor mai bine plătite jucătoare de tenis din istorie

Anett Kontaveit, după înfrângerea în fața Simonei Halep. „Nu m-am așteptat la asta”

Simona Halep – Garbine Muguruza 6-7, 5-7. „Simo” a ratat finala de la Australian Open, la capătul unui meci dramatic

CTP, reactie dura dupa meciul Simonei: "Greșeli de Djokovic jucând pe stradă cu băieții din Belgrad"