MENIU CAUTĂ
05 Mar. 2019 10:26

Rareș Cojoc, al 10-lea titlu de campion național la dans sportiv

Distribuie

S-au încheiat întrecerile Campionatului Național de Dans Sportiv, competiție ce a fost găzduită, în perioada 2-3 martie 2019, de Sala Sporturilor din Brașov! A fost un concurs de ținută, desfășurat la standarde internaționale, într-o organizare fără cusur, sub ochii unei asistențe numeroase.        

    

La start s-au aliniat peste 300 de perechi, sub supravegherea a 20 de arbitri din 18 țări, președintele juriului fiind Cristian Parnescu, director de concurs – Otto Varga, iar observator federal – Costinel Mihaiu. Remarcabilă rămâne performanța lui Rareș Cojoc, care a cucerit al 10-lea titlu de campion național, la secțiunea Standard (Adulți), de data aceasta alături de Andreea Emilia Matei (DANSUL VIORILOR Reghin – PAS ÎN DOI București).

De asemenea, la secțiunea Latino (Adulți), unde au concurat patru perechi din top 50 mondial, bătălia finală s-a dat între doi foști campioni mondiali, câștig de cauză având Alexandru Ionuț Miculescu, alături de Andra Păcurar (DANCE SPIRIT Timișoara). De precizat că există trei perechi care la o secțiune au ieșit campioni, iar la cealaltă sunt vicecampioni.

Campionatele Naționale de la Brașov au reprezentat și ultimul examen înaintea etapei de GrandSlam, care se va desfășura la Sala Polivalentă din București, în perioada 16-18 martie, unde va fi prezentă toată elita dansului mondial.

Podiumul Campionatului Naţional de Dans Sportiv (Braşov, 02.03.2019 – 03.03.2019) pe secţiuni şi pe categorii de vârstă, a fost următorul:

Standard Copii I (6-9 ani)

Rank      No.        Couple Team

  1. 364 DARIUS, Toma / ALESSANDRA MARIA, Dediu    RAY’S DANCE Piatra Neamt
  2. 459 ALIN ROBERT, Meghesan / SONIA NICOLETA, Moldovan             DANCE ART Targu Mures
  3. 486 EDUARD VASILE, Dinca / MARIA IRINA, Aldescu               SP. STUD. UNIV. BUC. Bucuresti – MIHAI PETRE Bucuresti

 

Latino Copii I (6-9 ani)

Rank      No.        Couple Country

  1. 280 EDUARD ALEXANDRU, Moraru / MARIA, Matrescu        KASTA MORRELY STAR Iasi – DANCE ENERGY Iasi
  2. 514 DARIUS, Toma / ALESSANDRA MARIA, Dediu    RAY’S DANCE Piatra Neamt
  3. 181 ALIN ROBERT, Meghesan / SONIA NICOLETA, Moldovan             DANCE ART Targu Mures

 

Standard Copii II (10-11 ani)

Rank      No.        Couple Country

  1. 14 ALBERT, Ivan / ANA REBECA, Mitica        ONE DANCE Bucuresti
  2. 483 SABIN MATEI, Buzdugan / REBECA, Tomita         ADAMAS Bacau
  3. 381 DAVID ALEXANDRU, Catrina / DARIA IOANA, Suciu        MIHAI PETRE Bucuresti

 

Latino Copii II (10-11 ani)

Rank      No.        Couple Country

  1. 11 MARIUS TIBERIU, Padurean / ADELINA, Stanciu               MYSTIC Resita
  2. 207 DAVID ALEXANDRU, Catrina / DARIA IOANA, Suciu        MIHAI PETRE Bucuresti
  3. 37 PATRICK CRISTIAN, Costea / IULIA ELENA, Gradea          MIRTYS DANCE Timisoara

 

Standard Juniori I (12-13 ani)

Rank      No.        Couple Country

  1. 398 ALEX, Rusu / MAYA, Rusu           DANCE ENERGY Iasi
  2. 126 RAZVAN ANDREI, Zaharia / MARIA, Tarzianu Ana            DANCE ENERGY Iasi
  3. 142 ALEXANDRU, Vatafu / SOFIA, Rosu Maria           ZEDAN´S Bucuresti – GENERATIA 9 Bucuresti

 

Latino Juniori I (12-13 ani)

Rank      No.        Couple Country

  1. 397 RAZVAN ANDREI, Zaharia / ANA MARIA, Tarzianu           DANCE ENERGY Iasi
  2. 424 ANDREI CLAUDIU, Sasebes / DIANA, Botarel     DANSUL VIORILOR Reghin
  3. 400 ARMAND, Georgescu / CLARA, Mata    SP.STUD.UNIV.BUC. Bucuresti – MIHAI PETRE Bucuresti

 

Standard Juniori II (14-15 ani)

Rank      No.        Couple Country

  1. 348 LUCA TEODOR, Butnaru / JULIA DENISA, Bidica PAS IN DOI Bucuresti
  2. 278 RARES EMANUEL, Vadana / TEA MARIA, Neculae           CSM GALATI Galati
  3. 40 RADU STEFAN, Besleaga / BLANKA LORENA, Podar Petho          DANCE STUDIO Iasi – DANCE ART – CSS TARGU MURES Targu Mures

 

Latino, Juniori II (14-15 ani)

Rank      No.        Couple Country

  1. 348 RARES EMANUEL, Vadana / TEA MARIA, Neculae           CSM GALATI Galati
  2. 400 IULIAN THEODOR, Barbu / MARISA ERIKA ROBERTA, Ciotoianu GENERATIA 9 Bucuresti – VOLUNTARI 2005 Voluntari
  3. 278 ALEXANDROS, Dimosthenous / DANIELA ALEXANDRA, Ilco        VIOLET Bucuresti – ALESSIA DANCE Bucuresti

 

Standard Tineret (16-18 ani)

Rank      No.        Couple Country

  1. 40 SEBASTIAN ALIN, Zicoane Heler / ANCA, Copos               SPORTIM DANCE Timisoara
  2. 146 DRAGOS MARIAN, Comsa / ALEXANDRA CRISTINA, Bujor           SP. STUD. UNIV. BUC. Bucuresti – ZEDAN’S Bucuresti
  3. 321 LUCIAN CONSTANTIN, Boldojan / ROXANA MARIA, Dinca          GENERATIA 9 Bucuresti – MIHAI PETRE Bucuresti

 

Latino Tineret (16-18 ani)

  1. 325 ALEXANDRU CRISTIAN, Mihai / MELISSA ROBERTA, Ababei        GENERATIA 9 Bucuresti
  2. 465 MARIUS ERIC, Nitu / IOANA ANTONIA, Iosub    ALESSIA DANCE Bucuresti – DANCE ENERGY Iasi
  3. 474 LUCIAN CONSTANTIN, Boldojan / ROXANA MARIA, Dinca          GENERATIA 9 Bucuresti – MIHAI PETRE Bucuresti

 

Standard Adulti (19-34 ani)

Rank      No.        Couple Country

  1. 292 RARES, Cojoc / ANDREEA EMILIA, Matei              DANSUL VIORILOR Reghin – PAS IN DOI Bucuresti
  2. 89 MARCO, Sirocchi / DORA, Kilin  FAN DANCE CLUB Brasov – CRYSTAL TOP DANCE Cluj-Napoca
  3. 582 PAUL IONUT, Rednic / ROXANA, Lucaciu             RUS TEAM Baia Mare – MAGNUM VRD Timisoara

 

Latino Adulti (19-34 ani)

Rank      No.        Couple Country

  1. 14 ALEXANDRU IONUT, Miculescu / ANDRA, Pacurar          DANCE SPIRIT Timisoara
  2. 483 PAUL ADRIAN, Moldovan / CRISTINA MARIA, Tatar       GENERATIA 9 Bucuresti
  3. 412 MIHAI VLAD, Paraschiv / IRINA ELENA, Tudorache          CSM GALATI Galati – GENERATIA 9 Bucuresti

 

Standard Seniori I (35-44 ani)

Rank      No.        Couple Country

  1. 578 SILVIU ADRIAN, Nedelcu / NICOLETA, Nedelcu CSM Bucuresti Bucuresti
  2. 460 MARIUS, Momocea / SUZANA, Bunescu             IMPETUS Bucuresti
  3. 414 TRAIAN MARCEL, Oporanu / FLORINA CLAUDIA, Oporanu          MAREA GENERATIE VIITOARE Slatina

 

Latino Seniori I (35-44 ani)

Rank      No.        Couple Country

  1. 239 MIHAI SABIN, Dragnea / ANDREEA CARMEN, Dragnea D’ESTINY DANCE Pitesti
  2. 42 MARIUS, Momocea / SUZANA, Bunescu             IMPETUS Bucuresti
  3. 344 NICOLAE GEORGE, Bucur / MONICA, Moisanu  BUCURIA DANSULUI Ploiesti – AKIRA Bucuresti

 

Standard  Seniori II (45-54 ani)

Rank      No.        Couple Country

  1. 277 FLORIN, Talpes / ROXANA MARIUCA, Talpes     MIHAI PETRE Bucuresti
  2. 399 PAUL, Potolea / ANA MONICA, Motoc PHOENIX Bucuresti – HOBBY DANCE Bucuresti
  3. 439 CRISTIAN, Pavel / PARASCHIVA, Coman              HOBBY DANCE Bucuresti

 

Latino Seniori II (45-54 ani)

Rank      No.        Couple Country

  1. 286 CRISTIAN, Pavel / PARASCHIVA, Coman              HOBBY DANCE Bucuresti
  2. 264 PAUL, Potolea / LIANA CONSTANTINA, Curca   PHOENIX Bucuresti
  3. 493 ADRIAN RADU, Butnarescu / ROXANA ELENA, Maruta  HOBBY DANCE Bucuresti

 

Comentarii