Tenis Libertatea > Sport > Tenis > Simona Halep și Sorana Cîrstea s-au calificat în sferturile de finală ale turneului de la Madrid. Irina Begu, eliminată | LIVESCORE

Trei fete și toate trei: Simona Halep, Irina Begu și Sorana Cîrstea, miercuri, în optimile turneului de la Madrid.

Miercuri, simplu, optimi

Irina Begu – Kiki Bertens (Olanda) 1-6, 5-7

Begu s-a înclinat după o oră și 28 de minute. Ea rămâne cu un cec de 68.010 euro și 120 puncte WTA.

Simona Halep – Samantha Stosur (Australia) 6-4, 4-6, 6-4

Simona s-a calificat în sferturile de finală, acolo unde o va întâlni pe CoCo Vandeweghe.

Sorana Cîrstea – Misaki Doi (Japonia) 7-5, 3-6, 6-1

Sorana s-a calificat în sferturile de finală și a juca împotriva câștigătoarei dintre Dodin (Fra) și Mladenovic (Fra).

Halep, revenire incredibilă în decisiv

Halep (25 ani, 8 WTA), a treia favorită a turneului, s-a impus după o oră și 55 de minute în fața adversarei de la Antipozi (33 ani, 26 WTA).

Simona a început bine, cu un break, iar apoi s-a desprins la 2-0 și a continuat cu acest avantaj al break-ului până la finalul setului, încheiat cu 6-4, după 37 de minute, cu un as.

În actul secund, Halep a avut dificultăți în a face față jocului în forță al australiencei, care a avut 2-0, Halep a revenit și a egalat, 2-2, după care s-a mers cu serviciul, Stosur câștigând setul pe serviciul Simonei, cu 6-4.

Setul decisiv a fost și el strâns, Samantha Stosur conducând cu 1-0 și 2-1, scor la care a avut 30-0. Halep a ridicat nivelul jocului, a luptat pentru fiecare minge și și-a forțat adversara să greșească, adunând nu mai puțin de 12 puncte la rând, unele incredibile (break la zero), iar scorul a devenit 4-2 pentru româncă. Fiecare jucătoare și-a făcut serviciul până la final, iar Halep a încheiat meciul cu un ghem la zero (6-4).

Tolo: Ce se întâmpla dacă Bănicioiu făcea lucrări stomatologice în același timp în care el, ca ministru, schimba legea pentru ca spitalul unde lucra să ia mai mulți bani de la stat?!
Recomandări

Halep are acum 6-4 în meciurile directe cu Stosur, pe care a învins-o și în luna martie, la Miami, cu 4-6, 7-5, 6-2, în optimi. De asemenea, Simona câștigat în fața Samanthei anul trecut, în semifinale la Madrid, cu 6-2, 6-0, câștigând apoi trofeul în finala cu Dominika Cibulkova.

Simona Halep și-a asigurat un cec de 130.965 euro și 215 puncte WTA, urmând să joace în sferturi cu CoCo Vandeweghe, care a dispus cu 5-7, 6-4, 7-5 de Carla Suarez Navarro (Spania). Halep și Vandeweghe (25 ani, 20 WTA) se vor întâlni în premieră în circuitul WTA.

/////////////////////////////////////////////////////

BREAKING NEWS | Ministrul Sănătăţii şi secretarul de stat operează în continuare la clinicile private care beneficiază de schimbările la legea sănătăţii promovate de minister
Recomandări

Irina Begu, calificată marți în optimile de finală ale turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 5.439.350 de dolari, a trecut de suedeza Johanna Larsson cu 4-6, 7-6 (5), 6-3. Begu (26 ani, 36 WTA) a dispus de Larsson (28 ani, 57 WTA), venită din calificări, după două ore și 25 de minute.

Simona Halep, deținătoarea titlului, s-a calificat cu mari emoții în optimile de finală ale turneului WTA de la Madrid, marți, după ce a trecut de italianca Roberta Vinci, 6-3, 2-6, 7-6 (2).  Halep (25 ani, 8 WTA) a obținut victoria în fața italiencei (34 ani, 34 WTA) după o oră și 55 de minute, grație unei reveniri remarcabile în setul decisiv.

Românca și-a asigurat un cec de 68.010 euro și 120 puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi Samantha Stosur, pe care Halep a învins-o la sfârșitul lunii martie, în optimi la Miami, cu 4-6, 7-5, 6-2. Halep o conduce pe Stosur (33 ani, 26 WTA) cu 5-4 la general. Stosur a trecut marți în turul doi la Madrid de Mariana Duque-Marino (Columbia), cu 6-3, 7-5.

Sorana Cîrstea e a învins-o marți pe tânăra jucătoare americană Catherine Bellis, cu 6-3, 6-2. Cîrstea (27 ani, 83 WTA), beneficiara unui wild card, s-a impus fără probleme, în doar 61 de minute, în fața unei adversare de 18 ani, care ocupă locul 55 în ierarhia mondială.

Citiți și Halep a făcut un meci fabulos cu Vinci. Remontada! A revenit de la 2-5 în decisiv. Calificări Sorana Cîrstea și Irina Begu. Nebunie și la dublu: Begu și Halep au învins. Un set l-au întors de la 1-5! / BLOG & VIDEO