Acuzat de disciminare

Motivul invocat de CNCD este că în realitate folosirea acestui cuvânt e ofensatoare, iar DEX-ul nu explică acest fapt. Ca urmare, cuvântul “ţigan” înseamnă acum “epitet peiorativ dat unei persoane cu comportament necivilizat”, iar folosirea lui e considerată de CNCD discriminare. “Acest lucru se pedepseşte contravenţional de CNCD cu amenzi de la 400 de lei până la 8.000 de lei”, a spus avocata Ionela Vasile, pentru Libertatea.

Nicu Păun: «O decizie corectă»

Deputatul minorităţii rrome Nicolae Păun (foto) salută decizia Academiei Române şi o consideră un act de dreptate făcut minorităţii pe care o reprezintă în Parlament: “E o decizie corectă. Aşa cum am mai spus, cuvântul ţigan e unul jignitor la adresa noastră. Poate doar Florin Cioabă, care s-a opus acestui demers, consideră că vechea definiţie , care însemna «om cu apucături rele», i se potriveşte, însă noi, rromii, nu vrem să fim catalogaţi astfel”.

Cerşetorii fac şedinţe în aer liber, la Londra

Presa britanică a publicat, ieri, imagini surprinse în diverse locaţii din Londra, unde erau adunaţi, în grupuri, numeroşi rromi din România. Conform jurnaliştilor din Regat, aceştia ar pregăti “acţiunile” pe care au de gând să le pună în aplicare pe durata Olimpiadei. Se pare că rromii decid în prezent unde să-şi posteze cerşetorii, hoţii de buzunare sau prostituatele, ca să aibă profitul dorit.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.