Legea privind Registrul naţional automatizat ce se referă la persoanele care au comis infracţiuni sexuale a fost adoptată în anul 2019. De atunci, statul român a înregistrat 65.000 de agresori sexuali, a precizat Alina Gorghiu.

„Este pentru prima dată când se spune în spaţiul public numărul persoanelor care sunt în acest Registru. Este foarte important faptul că îi avem înregistraţi, identificaţi, pentru că ei au acum o serie de restricţii”, a declarat Alina Gorghiu, pentru Agerpres.

Numărul persoanelor din registrul agresorilor sexuali a fost prezentat anterior și de Libertatea, într-un material publicat în luna martie 2023 în care sublinia că aceștia sunt monitorizați de 6.000 de polițiști.

Potrivit analizei Libertatea, mulți dintre cei aflați în registru încalcă monitorizarea poliției, însă puțini sunt pedepsiți.

Din 1.507 inculpați trimiși în judecată anul trecut pentru infracțiuni sexuale, 100 erau recidivişti, a transmis Parchetul General, la solicitarea ziarului.

Iar dintre aceștia mulți figurau în Registrul Agresorilor Sexuali, însă acest lucru nu i-a împiedicat să facă noi victime.

Citește articolele Libertatea despre acest subiect:

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI

Ați sesizat o eroare într-un articol din Libertatea? Ne puteți scrie pe adresa de email eroare@libertatea.ro

Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (22)
Avatar comentarii

Andreeafunduc 14.10.2023, 18:37

Si cine stie cati mai sunt nedescoperiti...

Avatar comentarii

nicoleta1 14.10.2023, 18:54

Sunt mult mai multi in realitate

Avatar comentarii

K476 14.10.2023, 18:57

Un agresor face cel puțin o victima. Cum unele victime nu declara, agresorul mai face și alte victime pana ajunge în registru.

Vezi toate comentariile (22)
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.