„Deschidem înregistrarea pentru voluntari care să ajute amfibienii în timpul migrației”, se spune în comunicat.

Acest teritoriu găzduiește cea mai mare populație de broaște râioase cenușii din regiune. Odată cu debutul vremii calde, începe sezonul de împerechere al amfibienilor și broaștele se deplasează în masă din păduri pe țărmul estic al lacului de acumulare Sestroretsk, pentru a depune ouă, după care se întorc din nou în pădure.

Broaștele râioase migrează cel mai activ pe tronsonul de drum către Lacul Gluhoe, situat la un kilometru de muzeul Cabana V.I. Lenin. Această șosea devine un obstacol serios pentru ele. Pentru a păstra populația de broaște râioase, Instituția de Stat „Direcția Ariilor Naturale Protejate din Sankt Petersburg” atrage anual voluntari care ajută amfibienii să ajungă la locurile de reproducere.

Voluntarii trebuie să finalizeze înregistrarea și apoi un curs. Ulterior, toți voluntarii participanții vor fi repartizați pe zile, pentru a nu dăuna amfibienilor.

„Solicităm insistent cetățenilor care nu sunt înregistrați ca voluntari și nu au absolvit pregătirea necesară să nu atingă broaștele râioase”, au mai transmis angajații din rezervația Mlaștina Sestroretsk.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentarii (1)
Avatar comentarii

demostene1 10.04.2024, 21:41

pentru asta se fac tunele speciale iar drumurile au niste garduri mici

Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.