În jurul orei 13.45 GMT, acțiunile Boeing scădeau cu 4,39%, la 204,6 dolari, la Bursa de Valori din New York.

Aeronava, care s-a prăbușit după decolarea de la Ahmedabad, avea ca destinație aeroportul londonez Gatwick. Potrivit Air India, în avion se aflau 242 de persoane, inclusiv personalul de bord. Printre pasageri se aflau 169 de indieni, 53 de britanici, 7 portughezi și un canadian. Mai precis, 217 adulţi, 11 copii şi doi sugari.

Echipele de salvare au recuperat 204 cadavre de la locul accidentului, iar 41 de persoane sunt îngrijite medical.

Compania, care se declară gata să ajute Air India, a transmis „gândurile” sale tuturor persoanelor afectate.

Acesta a fost primul accident al unui Boeing 787 Dreamliner. Este vorba despre un avion de lung curier intrat în serviciu în 2011, care poate transporta între 248 și 330 de persoane.

Abonați-vă la ȘTIRILE ZILEI pentru a fi la curent cu cele mai noi informații.
ABONEAZĂ-TE ȘTIRILE ZILEI
Comentează
Google News Urmărește-ne pe Google News Abonați-vă la canalul Libertatea de WhatsApp pentru a fi la curent cu ultimele informații
Comentează

Loghează-te în contul tău pentru a adăuga comentarii și a te alătura dialogului.